Nem sok idegesítőbb dolog van annál, mint elmenni egy utazásra, aztán ülni a szállodában és szívni a fogunkat, mert sztrájkolnak a buszvezetők, masiniszták és ki tudja még ki mindenki. Ezt az utóbbi napokban megtapasztalhatták, akik Olaszországban vagy Belgiumban voltak: a közlekedés gyakorlatilag mindkét országban megállt. De hogy lehet erre készülni a lehető legkevesebb erőbefektetés nélkül? Jó honlapokkal.
Esetünkben a leggázabb az volt, amikor Velencébe érkezve reggel negyed tízkor szembesültünk azzal, hogy kilenctől sztrájkot hirdettek a helyi békávésok, vagyis se busz, se hajó, se más nem ment egész nap, leszámítva a szigeteket összekötő hajókat - kösz ezért utólag is.
Ha tudjuk, akkor nem tökörészünk, hanem azonnal felszállunk még az utolsó, reggeli menetrend szerinti hajóra, s az egész napot annak fényében tervezzük meg előre, hogy a sztrájk és a nehézkes közlekedés ne zavarjon. Ehhez képest akkor kábé öt perc alatt kellett dönteni és felugrani egy menetesítő hajóra. Most épp egy utazást tervezve szembesültünk azzal, hogy szerte Olaszországban megint lényegében mindenki, aki közlekedési eszközhöz kapcsolható sztrájkolni fog.
Nem túl reményteli december közepén egy olasz reptéren ragadni, főleg ha heti három járat jön csak Budapestre. Sztrájk esetén pedig kártérítés sem jár, úgyhogy arra sem lehet bazírozni hogy megyünk kerülőúton és utólag behajtatjuk a zsét.
Szóval nagyon nem mindegy, mikor milyen remek kis munkabeszüntetésbe futunk bele. Szerencsére néhány mankót találtunk, így valamelyest előre lehet tervezni az ilyen ügyeket. Nyilván sokat nem segít egy heti-két heti előrejelzés, ha a tervezés és foglalás két hónappal korábbi, de legalább vészforgatókönyveket lehet gyártani.
Az olaszoktól meglepő alaposságú és részletességű sztrájkmenetrendet találtunk, ezt egy utazási oldal gyártja. Sajnos csak az itáliai munkabeszüntetések vannak benne, de ez is több a semminél. Az információk itt találhatók, akár visszamenőleg is meg lehet nézni, mikor ki nem akarta felvenni a műszakot, illetve az is látszik, kik léptek vissza, kik fontolgatják a sztrájkot.
A precíz németek és a mindig sztrájkra kész franciák ilyen blogot nem működtetnek - vagy mi nem találtuk meg. Ellenben több weboldal is gyűjti az európai sztrájkokat. Ezek közül a legjobb ez az oldal. Kinézetre rettenetes, de ez az a vizuális igénytelenség nem jelenik meg a tartalomban. A sztrájkok bemutatása, jelzése napra kész, a Lufthansa és az Air France mellett az is kiderül, hogy december első felében gyakorlatilag egész Belgium sztrájkolt. Ezt azért érdemes nyomon követnie annak, aki oda készül: busz, vonat, villamos, minden eszközt érint a munkabeszüntetés. Az oldalon világszerte megtalálhatók az infók, akár a tahiti sztyuvik sztrájkja is felkerülhet, ha túl rövid lenne a szoknyájuk.
Egy másik oldal inkább gyűtjőportál, az egyes sztrájkos híreket szedi össze. Sokkal jobban néz ki, de a frissítés elég hektikus. A belga sztrájkokat például remekül frissíti, de az olasz eseményeket nem. Vagyis jól bele lehet szaladni valami meglepetésbe, ha csak erre hagyatkozunk. A harmadik, amit találtunk, a francia eseményeket figyeli, ám ez ér a legkevesebbet. Gyakorlatilag bemásolja a szolgáltatók weblapját és jónapot. Persze ott jellemzően fenn vannak a tudnivalók, de mégiscsak nekünk kell végigkattingatni, hogy minden vasutas jól érzi-e magát vagy sem.
Összességében érdemes utazás előtt megnézni, minden oké-e a célországunkban, főleg, ha az tipikusan sztrjákolós ország, vagy ismert egy-egy mamutcég elégedetlenkedése. Talán utat nem kell lemondani, de simán lehet, hogy útvonalat kell módosítani, és ezt minél gyorsabban érdemes megjátszani, amint a járattörlést bejelentik. A földi közlekedés fennakadásai ellen pedig - ha időben tudjuk meg a rossz hírt - akár bérautóval, terveink módosításával vagy szálláscserével lehet védekezni.
Utolsó kommentek