Jordánia sosem volt olyan könnyen elérhető, mint most. Mostantól két városba, Ammánba és Akabába is megy fapados (Ryanair és easyJet), így változatos programot lehet összeállítani. Nem árt azonban felkészülni pár dologra, mert a csodás nyaralás idegtépő szenvedéssé is válhat. Ha valaki az arab világra kíváncsi, érdemes itt, Jordániában kezdenie az ismerkedést. Meglepő módon sokan beszélnek angolul - lehet, hogy csak azt az ötven szót tudják, ami feltétlenül kell -, szinte minden ki van írva latin betűkkel és látvány akad bőven. De hogyan lehet ideális utazást összehozni? Íme tíz tanács.
1. Ammánba érkezz, Akabából menj haza!
Ha már két várost is érint fapados, megéri ezt kiasználni - még akkor is, ha délről átszállásos a hazaút. Az északabbra fekvő Ammán megfelelő kiindulópont, a környék felfedezése után pedig el lehet indulni délre - természetesen észak felé is kitérhetünk, nekünk erre nem volt időnk. Petrát és a Holt-tengert muszáj látni, akkor pedig már egyszerűen nem érdemes visszafelé menni. Mi szerdán érkeztünk Ammánba és végül hétfőn repültünk haza Akabából athéni átszállással. Ammán sokszínű város, egyszerre modern és lepukkant, egyszerre tűnnek fel a görög, római és muszlim épületek, romok, körülvéve az összeeszkábált blokkházakkal. Akaba a legmelegebb, február elején is 26 fok volt. Aki vállalja a határon bumlizást, Eilatból is hazajöhet, onnan közvezlen járata van mindkét ultrafapadosnak Budapestre.
2. Válts ki Jordan Passt!
Jordániába kell vízum, amit meg lehet venni a reptéren is, de felesleges, és drágább is. Előre úgynevezett Jordan Passt lehet venni, ez kiváltja a vízumot, ha legalább három éjszakát az országban töltünk, és egy csomó helyre be lehet vele menni ingyen. A vízum 40 jordán dínár (egy dínár nagyjából 400 forint), a Jordan Pass pedig 70, 75 vagy 80 dínár. A legolcsóbban egynapos, a másodikban kétnapos, a harmadikban háromnapos petrai belépő van.
3. Petrára két nap kell
A csodálatos sivatagi várost nem lehet és nem érdemes kihagyni a jordániai utazásnál. Petra lélegzetelállító és hihetetlen, de egyben nagyon fárasztó kirándulás is. Nem véletlen, hogy általában két napra javasolják elosztani a látnivalókat. Ha mindent meg akarunk nézni, az nagyjából 20-22 kilométeres túrát jelent 1200 méter szintmászással, mert több kilátópont, építmény és látnivaló a sziklák között és azok tetején található. Ha nagyon jó karban vagyunk, persze ez letudható egy nap alatt is, a város reggel hatkor nyit, de jobban járunk, ha szétosztjuk két napra.
4. Csak rutinos sofőr üljön autóba
Jordánia nem járható be kényelmesen tömegközlekedési eszközökkel, kevés a buszjárat, és az se megy el mindenhova, ahová a turista menne. Autóba azonban csak az üljön ebben az országban, aki kellő rutinnal rendelkezik. Az, hogy a sofőrök nem használnak indexet, egész könnyen megszokható. Az már kevésbé, hogy nagyjából annak lesz így elsőbbsége, aki agresszívabb. Ehhez még hozzá kell adni, hogy bármikor jöhet szembe valaki a körforgalomban vagy akár a gyorsforgalmi úton. Az már csak hab a tortán, hogy a felújítás alatt álló sivatagi autópályán a táblák teljesen esetlegesen vannak kirakva, vagy kinn felejtették a régit, vagy még ki sem rakták az újakat. A káoszt enyhítendő mindenhol fekvőrendőrök vannak - a gyorsforgalmi úton is - amit vagy észreveszünk vagy nem. Nagyon sok a halálos közúti baleset, a gyalogosok pedig néha tényleg csak az életük kockáztatásával tudnak átkelni az úton - mert mondjuk az autópályán egyetlen felüljárót sem építettek, miközben az út falvakat vág ketté.
5. Menj el a Jordánhoz!
A Holt-tengertől 10-15 kilométerre északra terül el az a hely, ahol Keresztelő Szent János tevékenykedett, egyebek mellett Jézust is megkeresztelte - a táblákon a Baptismal Site feliratot kell követni. A régészeti kutatások szerint a keresztelés a Jordán folyó jordániai partján zajlott - valójában nem is a Jordánban, de ez mindegy, ezen a részen. Ennek örömére az elmúlt ezer évben egymás hegyén-hátán épültek itt a templomok, és dőltek össze földrengés és egyéb sajnálatos okok miatt. Ma egy kis tájvédelmi körzet óvja a növény és állatvilágot, de közben el lehet sétálni a folyó partjára is. Ez különleges, mert máshol nem közelíthetik meg civilek a folyót, az mind Jordániában, mind Izraelben katonai terület. A Jordán csenevész folyócska, az Ipoly hozzá képest valóságos folyam. A látogatható szakaszra kiérve akár meg is merítkezhetünk a zavaros vízben, sőt egy pap meg is keresztel minket, ha esetleg pogányként érkeztünk volna. Nagyon érdekes, hogy az izraeli oldalon valóságos látogató központot alakítottak ki. Jordániában egy kis ösvény vezet egy ferde, sáros stéghez, a túlparton ezzel szemben lekövezett part, kiszolgálóépületek és tökéletes infrastruktúra várja a leendő keresztényeket.
6. Fürödj ingyen a Holt-tengerben!
Van "városi" strand, de a külföldieknek a beugró az elmúlt pár évben 25 dínárra (10 ezer forint) nőtt. Persze ki lehet fizetni, de nagyon hangulatos megkeresni a helyiek által látogatott szabad strandokat. A fizetős Amman Beach után nyolc kilométerrel érdemes nézni az út mellett parkoló autókat. A kiválasztott strand egy hőforrás mellett volt, ami ideális, hiszen ezt a vizet muszáj lemosni, és mi lehetne jobb erre, mint a meleg víz. Itt a part nagyon meredek, így jobb cipőben és nem papucsban nekiindulni. A helyi fürdőzők rendszerint nevetve konstatálják, hogy turisták is csatlakoznak, és bár ők ruhában mennek be a vízbe, nem rökönyödnek meg a fürdőruha látványától. Kicsit árnyalja az idillt, hogy bőven van eldobált szemét a hegyoldalon, de nagyon hangulatos a vad vízi lebegés.
7. Ne vegyél fel kivágott ruhát!
Bár az ország nagy részén nem inzultáják az európai nőket, és nem kell kendőt hordani, vidéken nincsenek hozzászokva a csupaszsághoz. Még a térdig érő szoknya (hosszú ujjú pulóverrel) is feltűnést keltett Karakban. Egészen más a helyzet Akabában. Ott kifejezetten bántóan és bunkón bámulják a nőket, ha egy kicsike bőrfelület is kilátszik a dekoltázsból. Ebben a városban jobb elfelejteni a bikinit a strandon, és úgy alapvetően a rövidebb darabokat.
8. Ne hagyd ki a sivatagot!
Akabától északra terül el Wadi Rum, vagyis Rum völgye, ami voltaképpen sivatag egy faluval és sziklaképződményekkel. Ha csak egy rövid körre is, de érdemes betérni ide, mert egészen fantasztikus látvány. Gyalog, terepjáróval és tevével is bejárható a völgy, illetve annak egy része, fogadhatunk akár több napra is beudin túravezetőket, de ha csak egy óránk van, az se akadály. A gyalogos túrához felszerelés kell, mert legalább 10-15 kilométeres sivatagi sétával kell számolni, nem lehet csak úgy nekiindulni. Az ideális az, ha egy éjszakát a sivatagban tudunk tölteni, de ha lehet, több órás túrával számoljunk. A sivatag gyönyörű és megunhatatlan.
9. Igyál kávét az utcán!
Jordániában - is - török kávét isznak, illetve instant kávét, esetleg valami nehezen meghatározható löttyöt. Ebből a hármasból az utcai török kávé a legjobb. Egészen finom pörkölésű kávéból készül, nagyon szeretik a kardamom ízesítésűt, ami az egyik legfinomabb kávét eredményezi, amit egyáltalán el lehet képzelni. A higiéniával nincs gond, mert a török kávét forrás közben öntik a pohárba, és mindenhol papírpoharat adnak. A kávéfőzés igazi rituálé, kár kihagyni. Ráadásul nem is drága, Petrában a beduinok egy dínárért mérték, a városokban az utcán fél dínár egy adag.
10. Bízz a jordánokban!
Ami Marokkóban vagy Tunéziában jellemző, vagyis a jatt, baksis reményében a turisták nyomában loholó, sokszor erőszakos nyomulás, az Jordániában egyáltalán nincs. Még a turistás helyeken is elég egyszer-kétszer elmondani, hogy nem kell valami. A jordánok azonban nagyon segítőkészek, így simán előfordul, hogy a puszta közepén megállnak, mert látják a szerencsétlenkedésünket és útba igazítanak kéretlenül. És ezért tényleg nem kérnek semmit.
Utolsó kommentek