Már négyezer forintért vannak repjegyek Londonba, az igazán ügyesek bő tízezerből összehozhatják az egy napos kalandot reptéri transzferrel együtt. Indulás hajnalban, hazaérkezés éjfélkor, transzfertől függően akár 6-8 óránk is lehet London belvárosában és nem dobunk ki pénzt szállásra. Van ennél jobb program egy nyirkos novemberi szerdára?
London csodálatos, legalább egyszer látni kell. Aztán vagy beakad valakinek, aki aztán rendszeresen visszajár mint mi, vagy egyszer jó volt, köszöni, legközelebb máshova. Az biztos, hogy gyerekeknek is nagy élményt jelent már a metró, az emeletes buszok és a színes forgatag. Több olyan kérdést kaptunk az elmúlt hónapokban, hogy egy napra hova lehet olcsón kiugrani, illetve mi az a város, ahova elsőbálozókat lehet célszerű reptetni, megkezdve kiképzésüket ultra fillérbaszó turistákká. London ideális a nagymuternak és a picinek is, főleg most, hogy késő ősszel nagyon olcsón megjárható. Íme a legfontosabb tudnivalók a 10 ezer forintos londoni karikához.
Repjegy
A Wizznél novemberre és decemberre megjelentek klubtagoknak a 4 ezer forintos jegyek, de 6 ezerért sok van, persze jórészt hétközepi időpontokra. Nem tagoknak durván 3 ezerrel drágább. A Ryanairnél 5419-ért van pár jegy. Egynapos úthoz a 10 ezer forintos retúr árat a klubtagok sok időpontra össze tudják hozni, a kifelé reggel 6-kor induló járat sokszor 4 ezres, a vissza este 8-kor induló 6-os. Oda-vissza 8 ezerért csak nagyon kevés napon rakható össze, akkor se az utolsó járattal vissza, hanem már délután fél 6-kor vissza kell indulni.
Debrecenből 6 ezresek vannak mindkét irányba, de a járat vissza reggel jön, kifelé délben. Aki kibír egy fél éjszakát a lutoni reptéren, annak beleférhet, hogy délután fél 4-kor esik be Londonba, majd éjszakába nyúló program után éjjel utazik ki a reptérre a visszagéphez.
Bejutás a városba
Az easyBus nemrég töltötte fel a novemberi jegyeket, ma még a reggeli érkezéshez Lutonból és Stanstedről is sok jegy vadászható 1,95 fontért. Lutonból a nagy National Express buszokkal üzemeltetett útvonal a Victoriára általában drágább, a minibuszos Liverpool Street külsőre általában tovább vannak 2 fontos jegyek. Stanstedről a Baker Streetre, vagy az Old Street metróállomásig lehet easyBussal utazni, érdemes korán foglalni. Azt azért tudni kell, hogy az easyBus egy megbízhatatlan szarkupac, sokszor késik 15-20 perceket, tehát a reptérre kifelé érdemes ráhagyni több mint egy órát.
A vonat sokkal drágább, de gyorsabb, akkor érdemes rajta elgondolkodni, ha négyen vagyunk, mert akkor is csak két ember árát kell fizetni. És csúcsidőn kívül is sokkal olcsóbb.
Közlekedés a városban
Egyérintéses bankkártya a legjobb megoldás, mely Londonban közlekedési kártyaként is használható. Amúgy a feltölthető Oyster kártya a nyerő, napijegyként használva, de minek váltsunk ki olyat, ha a jó magyar bankkártya is működik helyette. Vicces egy londoni buszra felszállva odaérinteni a magyar bankkártyát, de működik és ez jó. Ha többet utazunk, mint amennyibe a napijegy kerül, leáll a pénzlevonással – tehát a magyar bankkártya is használható napijegyként. Ha nincs egyérintéses kártyánk, papír alapú napijegyet vegyünk, amint leszálltunk a reptéri buszról. Az egyenkénti jegyvétel méregdrága, különösen a metróban, a belvárosban felszállva pedig nem is lehet a buszokon jegyet venni, csak előzetesen az automatákból és pénztárakban, kártyával is.
A londoni Bubit egy névváltás után Santander Cyclesnek hívják, még nem teszteltük, de állítólag bármilyen bankkártyával 2 fontért váltható napijegy, amivel korlátlan számban pattanhatunk bringákra, de 30 percen belül le is kell adni őket, ha nem akarunk többet fizetni ennél. Ha valaki használja, várjuk a tapasztalatokat.

Pénz
Felesleges fontot váltani, lényegében mindenhol lehet kártyával fizetni, általában egyérintésessel is. Ha napi tranzakciós limitre azért nem árt ránézni, mert ha minden apróságot kártyával fizetünk, túlfuthatunk például a 10-es limiten.
Kaja
Egy napra? Szendó itthonról. Ha kell valami burger, a mekis csóró menüben a sajtburger és a csirkés ufb-burger (chicken mayo) 0,99 font, dupla sajtburger 1,39. Ha meg urizálunk és angolabbat akarunk, a Wetherspoon lánc éttermeiben van nagyon jó ár/érték arány. Sok helyen akciós ebéd menükkel csábítanak, kínaiban svédasztal már 5-6 fonttól fellelhető a belvárosban is. És nem köpnek le, ha nem kérünk hozzá piát.
Mit látunk ingyen?
Felsorolhatatlan egy ekkora poszt keretei között. Híres parkok és hidak, Big Ben, őrségváltás Böskénél és jópár múzeum is, nagyoknak legyen mondjuk a Tate Modern, gyerekekkel pedig a dinókkal teli természettudományi.
Végeredményben
Aki a lehető legolcsóbban akarja, az kedden-szerdán utazik és easyBussal megy a reptérről a városba. Akinek megér párezer forint pluszköltséget, hogy ne 4-kor, hanem 6-kor kelljen elindulni a Lutonba az esti pesti géphez, az kifelé mindenképp vonatozik. Aki semmire sem akar költeni, 5-6 órát sétálgatva, vagy londoni bubizva tényleg kijöhet 11 ezerből, de napijeggyel, kínai ebéddel és vonatozva is bőven 20 ezer alatt maradhatunk, lehet választani. Hétvégére a repjegyek 5-10 ezerrel drágábbak egy útra. Akár ufb üzemmódban vágunk neki, akár sima csóringerként, megéri: London fantasztikus.
Utolsó kommentek