Ciprus nem a legszebb sziget Európában, nincsenek agyunkat eldobó vulkanikus képződmények, máshol nem látható növényvilág vagy elképesztő építészeti alkotások. Még a konyha sem akkora eresztés, hogy azt külön meg kellene említeni. Mi mégis odavagyunk érte, megpróbáltuk összeszedni, hogy miért. Elöljáróban annyit: ez az egyetlen hely a bolygón - de akár más égitesteket is ide sorolhatnánk, ha nemcsak az Amorf Ördögökben lenne fapados űrutazás -, ahol szeretünk magyarokkal találkozni. Ez azért nem semmi.
Magyarok
Essünk túl is ezen. Sokan költöztek Ciprusra és dolgoznak szállodákban, boltokban, éttermekben, de többen buszsofőrnek jöttek ki. Akikkel találkoztunk mind nagyjából arról számoltak be, hogy a megélhetés kábé olyan, mint otthon, viszont a klíma és az életvitel teljesen más. És ez a kinti magyarokat ugyanolyan kedvessé és jófejjé teszi, mint a helyieket. Nincs pesszimizmus, nincs fikázás, egész meglepő.
Helyiek
Persze a déliek mind kedélyes figurák, ám a ciprusiak ezen belül is nagyon szerethetők. Profi vendéglátósok, nincs szájhúzás még a kisboltban sem, segítőkészek és nem akarják átverni a turistákat. Mindenki beszél angolul, eddig mindösszesen egy kocsmáros nénit találtunk a szigeten, aki csak görögül tudott. Egy alkalommal busszal mentünk Aphrodithé fürdőjéhez, s a kisbusz sofőrje végig mesélt az úton, hogy melyik faluban hány unokatestvére lakik, mókásan épültek össze a települések, mert az utca páros oldala az egyik, páratlan oldala a másik faluhoz tartozik, ami más szemétszállítással és egyébbel jár. Közben minden második utcánál lassított, integetett, mutatta, melyik házban nőtt fel.
Klíma
Ciprusra ősz végén vagy tél végén a legjobb menni, ez ugyanis a legjobb feltöltődés az induló vagy épp lassan véget érő hidegben. Tavasszal még a fél ország zöld, ekkor ugyanis még esik némi eső, amit a nap nem tud felszárítani azonnal. Később minden füvet és bokrot kiszárít a nap és csak a pálmafélék élik túl a forróságot. Persze többször sikerült ráfaragnunk, mert ott épp hidegfront volt 20-23 fokkal, itthon meg meleg 27 fokkal, s áztunk is már rommá, pedig állítólag egy évben csak húsz napot esik az eső.
Pafosz
A Ryanair ide jár, sajnos Budapestről már nem. Ez persze önmagában még nem erény, az viszont már igen, hogy a város igazi szanatórium nagyvárosiaknak.A tengerparton több kilométeres sétány húzódik, sajnos még egy ideig kissé rendezetlen lesz, mert a válság után több szállodaberuházás is indult. A partszakasz csücskében a sziklára épült vár sarkában régészeti parkban lehet megnézni azt a keveset, ami az ókori civilizációkból megmaradt - emellett Pafos mellett egy ókori temetkezési város is megtekinthető. A közelben is akad látnivaló, így Aphrodité forrását - egy botanikus kert - kár lenne kihagyni. Strandolni a Coral bayen lehet. Ha igazán fb a turista, mindezt busszal is le lehet zavarni, a napijegy csak öt euró. És Pafoszban, a buszállomás sarkánál átellenben egy italboltban egy ötven a Guinness. Ha akciós, akkor meg egy euró.
Nicosia
Berlin újraegyesítése óta nincs még egy város, amely ketté lenne vágva és a "másik fele" hermetikusan el lenne zárva. Nicosiában viszonylag egyszerűen át lehet jutni a török oldalra, viccesnek tűnő adminisztráció letudása árán. Egyrészt megdöbbentő, hogy mennyire szegény és lepukkant a török városrész, másrészt nagyon szerethető a török oldal a piacával és csendes tereivel.
Távolságok
Mert hogy azok nincsenek. A Wizz gépe Larnacában landol, s innen mind Pafosz mind Nicosia könnyedén elérhető - autóval szinte semmi, az egész sziget tized akkora, mint Magyarország. Ez azt jelenti, hogy akármelyik város kinevezhető bázisnak, amelyik csak tetszik. Ha Pafosz unalmas, akkor ott van Larnaka vagy Limasol, amelyek inkább bulis, pörgős városok.
Árak
Legutóbb alig jött össze a megfelelő árú jegy, erről itt olvashattatok, de rájöttünk, hogy végső soron Belgrádból lehet menni - ha visszafelé is Szerbiába érkezünk, még az odaautózás is belefér. A szigeten nagyjából az itthoni árszínvonal uralkodik, egy szimpla bevásárlás során nagy meglepetés nem érhet. A buszjegy akár városon belül, akár helyközi járatokat nézve nagyon baráti.
Erdő
Csak azért, hogy lássuk, nem csak homokból, sziklából és sós vízből áll a sziget. A Tródosz Ciprus legmagasabb hegyét rejtő hegység. Nem is az 1952 méter magas csúcs a lényeg, hiszen közelebb is vannak ennél magasabb csúcsok, hanem a turistákkal zsúfolt hegyi falvak és a szinte teljesen elhagyatott erdei ösvények.
Utolsó kommentek