Bár Charleroi reptere közkedvelt a fapados turisták között (mindennaposak a 3-5 ezres repjegyek), az érkezők többsége Brüsszel fele megy tovább. Érdemes tudni, hogy a Flibco társaság innen számos más helyre is üzemeltet közvetlen és nagyon olcsó buszjáratot, így egyszerűen mehetünk – többek között – Belgium két legszebb városa, Brugge és Gent felé is. A fantasztikus Brugge-ről már volt önálló poszt, most törzsolvasónk és kommentelőnk, ZX71 osztja meg friss élményeit és tapasztalatait kétnapos genti kirándulásáról.
Gent ideális célpont egy kis költségvetésű kiruccanáshoz, egy hétvégét érdemes rászánni. A Wizz hajnali gépével mentünk, ami menetrend szerint 8:10-kor landol, a reggeli genti busz pedig onnan 8:00-kor indul, elvileg ezt pont lekésnénk. Mivel a Flibco jegyeit (a brüsszeli kivételével) időpontra kell venni, 10:40-es buszra vettem meg (5 euró irányonként), lélekben felkészülve egy kétórás reptéri alapozó sörözésre. A Wizz azonban jó húsz perccel korábban landolt, így egy kis futás után 8:01-kor kint voltunk a reptér előtt, a nyolcas busz még bent állt. Jó hír, és érdemes megjegyezni, hogy a buszon a jegykezelő rendszer elfogadja a más időpontra szóló jegyet is, így fél 10 körül már a genti pályaudvaron kóboroltunk.
Gentről hallottam olyan véleményeket, hogy egy második Brugge, „ha láttad Brugge-t, akkor Gentet is láttad”. Kétségtelen a hasonlóság, a központi rész a középkori épületeivel tényleg olyan, hogy egy városkép alapján nem tudnád megmondani, hogy a két város közül most éppen melyikben is vagy. Ugyanakkor számos eltérés is van a két város között, Gentben valahogy jobban pezseg az élet, több a kiskocsma, és este is nagyobb a tömeg a csatornák partjain, míg Brugge-ben este 10 után olyan érzésed van, mintha leoltották volna a lámpákat, és mindenki menjen aludni.
A Gent city card legyen az első, amit megveszel (30 euró 2 napra, 35 pedig 3 napra). Ezzel a kártyával nemcsak a tömegközlekedés ingyenes, hanem gyakorlatilag minden belépő. Az összes „kötelező” látványosság, meg még jónéhány egyéb múzeum, összesen vagy 15 hely. Sajnos a kártyát a pályaudvaron nem lehet megvenni, csak a városközpontban levő turista irodákban, ahova az egyes villamos visz be (3 euró), vagy begyalogolsz (fél óra). Viszont a városnézést érdemes az óratoronyban (Belfort) kezdeni, ott áll meg a villamos a főtéren, és annak az aljában működik egy turisztikai hivatal, ahol a Gent kártyát megveheted (és mindjárt aktiválják is, mert a Belfort amúgy belépődíjas).
A torony tetejéről (ahova akár lifttel is mehetsz) gyönyörű kilátás nyílik a városra, de felfele vagy visszafele érdemes megállni a kiállításoknál is, 3 szinten sok érdekes dolgot láthatsz, köztük annak a sárkánynak a másolatát is, ami a Belfort tetejét díszíti (igen, errefele nem szélkakas, hanem sárkány ül a csúcson). A Belfort melletti katedrálisban őrzik Gent legszebb (és egyben kihagyhatatlan) kincsét, Van Eyck oltárképét, A bárány imádását.
Csónakázni is megéri a folyón, a körülbelül félórás túra szintén ingyenes a Gent kártyával, de vigyázzunk, mert több cég is kínál hasonló túrákat, a kártyával viszont csak egy adott céggel mehetsz (a mellé kapott térképpel könnyű megtalálni). Folyóról nézve Gent képe is más, és csak így látható – többek között – az egyik híd alatt levő börtön, ahova anno kivégzés előtt zárták a rabokat, vagy a meglehetősen bizarr, gázmaszkot viselő angyal szobra az egyik kolostor kerítésén. A vezetőtől sok tippet kaptunk Gent városával kapcsolatosan, ő mutatta meg azt a nagyon hangulatos, több mint 100 féle sört kínáló kiskocsmát, ahova aztán négyszer is visszatértünk. Csónakázva lehet a legszebb képeket készíteni Gent váráról is, ami meglepő módon a belváros közepére épült. Belülről is megéri megnézni: ritkán látunk egy bástya tetejéről kiskocsmát vagy villamost.
Gent múzeumai közül a „House of Alijn” egy XIV. századi gyerekkórházban foglal helyet, és a kórházi eszközök, egy korabeli patika, a gyerekek szórakoztatására szolgáló játékoktól egészen a temetkezési eszközökig sok mindent bemutat. Érdemes egyet sétálni a Citadelparkban is, bár márciusban még nem sok minden virágzott itt, és jókora sétákat tenni Gent utcácskáin, gyönyörködve a hangulatos épületek, helyenként szűk sikátorok, és a turisták csapatai mellett is nagyon élhető városka szépségeiben.
Alapvetően kedvező áron bebarangolható a város. Repülőjegy rendszeresen van 3-5 ezer Ft körül (irányonként), időben foglalva a transzfer is kihozható 2x5 euróból. Gent kártyával és a szállással együtt is (utóbbi 75 euró volt kettőnknek reggelivel) ketten összesen 200 eurót fizettünk a felsorolt dolgokért. Mindezért két teljes napot töltöttünk ott, visszafele 16:30-kor indult a transzfer, amivel az esti gépet kényelmesen elértük.
És itt kezdődik a „hedonizmus”: egy dolog van, amit nem lehetett olcsón kihozni, és nem érdemes kihagyni, ez pedig a belga sör. Átlag 4-5 euró egy üveggel, ami bizony nem kevés, de érdemes rákölteni a megspórolt eurónkat. Bár Belgiumban rengeteg sörfőző van, a személyes tanácsom a belga sörökkel kapcsolatban (amit kommentben biztos vitatnak majd) az, hogy 3 dolgot ne igyál Belgiumban: csapolt sört, dobozos sört, és itthonról ismert márkákat (Stella, Leffe). A jó belga sörök üvegben (utó)érleltek, mindnek saját formájú üvege és egyedi pohara van, és bizony jobb helyeken, ha százféle sört tartanak, ott százféle poharat kínálnak hozzá. Érdemes olyan helyre beülni sörözni, ahol a felszolgálók értenek hozzá és segítenek, máskülönben könnyű elveszni az elképesztő mennyiségű sör között (Brüsszel egyik szórakozóhelyén csak belga sörökből 1600 félét tartanak).
Sör nem nagyon megy kaja nélkül. Az Amadeus étteremben (kettő is van belőle Gentben) az „all you can eat ribs” az, aminek hangzik: 16,5 euróért kapsz egy irgalmatlan adag grillezett oldalast, ami nemcsak nagyon finom, hanem – ha megeszed – még annyit kérsz és kapsz, amennyi beléd fér. A fenti összegért nagyon megéri. (Brugge-ben is működik egy ugyanilyen, ott Ribs ’n Beer néven fut, érdemes megjegyezni.) Viszont ajánlott asztalt foglalni, mi csak betévedtünk, de éppen hogy kaptunk egy asztalt, mert a vagy 250 fős étterem dugig volt.
Filléres tipp az étkezéshez: keresd meg a Soup’R nevű éttermet, ahol csak leveseket készítenek, egy jó nagy adag leves két baguettel és egy almával 4 euró volt. Vele szemben van egy olcsó hamburgeres is második fogás gyanánt.
Utolsó kommentek