Csomagdíj? Drága túlsúly? Köztudott. Taxis hiénák mindenhol? Költséghatékony utas csak kényszerhelyzetben ül be taxiba. Pénzváltás a reptéren? Ne vicceljünk, első blikkre látszik a nevetséges árfolyam. Ezekről tehát nem írunk, itt van viszont három olyan helyzet, amikor talán nem is gondolná az ember, hogy simán lehúzzák.
Pedig nagyon oda kell figyelni, hogy kikerüljük a sokba kerülő csapdákat.
1. Autóbérlés
Sok millió utas bukik naponta iszonyat pénzeket azzal, hogy nincs tisztában a szabályokkal. De aki ismeri őket, az is csak les, hogy milyen trükkökkel kísérleteznek folyamatosan a szolgáltatók. Méregdrága kiegészítők utasra sózása, információk elhallgatása, rossz szolgáltatások jóként eladása, utólagos trükközés azzal, hogy sérülést találtak, zárolás fel nem oldása hetekig, vagy hónapokig, mi is beleszaladtunk már sok vaskos átverési kísérletbe.
De ha egyet ki kell emelni, akkor az mindenképp a teljes biztosítás utasra sózása. Nem lehet elégszer mondani, hogy nem kérjük, iszonyat agresszíven próbálják eladni, ha nagyon nem kell, nekiállnak alkudozni. Erős érv náluk, hogy a teljes biztosítás nullára, vagy közelébe csökkenti azt az önrészt, amit zárolnak a kártyánkon. Ezért csak akkor van esélyünk ellenállni, ha tekintélyes zárulható összeg van szabadon a hitelkeretünkből.
Érdemes független szolgáltatóknál teljes biztosítást kötni - naponta sok ezer forintot spórolhatunk, ha ezzel nullázzuk a kockázatunkat, nem a bérlőcég által kínált méregdrága ajánlatot fogadjuk el.
2. Dinamikus devizakonverzió
Egyre elterjedtebb, hogy például külföldi bankkártyás fizetésnél a rendszer megkérdezi, akarunk-e forintban fizetni. Hát persze - ez az első reakció gondolkodás nélkül, aztán már át is váltották a pénzünket valami egészen botrányosan szar árfolyamon. Például 310 körüli euró/forint árfolyamnál a fixált forintos ár gyakran 335 körül van. Amikor a terminál, vagy az ATM megkérdezi, melyiket választjuk, gyakran fordított módon adja meg az árfolyamot, hogy véletlenül se tűnjön fel a delikvensnek, hogy mennyire rossz a fix forintos kurzus. Van amikor a fizettetést végző alkalmazott eleve beüti, hogy forint és az ügyfél már úgy kapja meg a terminált a PIN beütésére, hogy bukta az átváltást.
A szolgáltatók, amelyek érdekeltek ebben az üzletben, váltig állítják, hogy akár jó is lehet a fix árfolyam, mi még soha nem láttunk ilyet. Egyébként külföldre se kell menni ilyen átveréshez, elég külföldről rendelni, az Amazon és a Paypal is előszeretettel húzza le az eltérő devizanemben fizetőket, például a magyar kártyával külföldi pénznemben vásárlókat. Mókás, hogy amikor a Ryanair ilyen típusú lehúzásáról írtunk, elég sok kommentelő inkább minket hülyézett, de azért csak megbüntette őket a GVH potom 50 millió forintra.
A lényeg tehát, hogy sose a forintot válasszuk, hanem az aktuális helyi pénznemet. Az elszámolásig mozoghatnak kicsit a devizaárfolyamok, de 99,9%, hogy sokkal jobban járunk, mintha a fix forintos árfolyamot választjuk.
3. Reptéri tömegközlekedés
Mivel a repülőjárat elérése elég bajos a nélkül, hogy az utas kimenjen a reptérre, régi jó szokás megfejni őket a reptéri utazással. De nem csak a taxisok alkalmaznak a mezítlábasok lehúzásain túl sok helyen speckó tarifát a reptérre, de a tömegközlekedés is méregdrága lehet. Viszont többnyire van eldugott olcsó alternatíva, egész egyszerűen rá kell szánni azt a kis időt, hogy ezeket felkutassuk.
Több olyan reptér van, ahol a reptérhez közeli buszmegállóig még helyi tarifával lehet kimenni, de a reptérre a sokszorosa a díj. Például Velence, vagy Edinburgh, előbbinél le lehet szállni az alapáras buszról 100 méterrel a reptér előtt, utóbbinál meg vagy az utolsó villamosmegállótól kell trappolni 800 métert, vagy a 35-ös városi busszal kimenni, mert arra jó a mezei városi jegy.
Még egy példa: Londonban az easyBus még mindig fillérekért bevisz időben foglalva, de Párizsban is van ismeretlen olcsó és agyonreklámozott drága verzió CDG-ről és Orlyról is: előbbiről ott a városi busz, utóbbiról meg a mezei villamos. Kevés olyan hely van, ahol nincs alternatívája a méregdrága transzfernek, pont Párizs-hf, azaz Bové ilyen például.
(E 3 lehúzás összegyűjtésének a figyelem felhívása volt a célja, mert tapasztalataink szerint sokan nem tudnak róluk. Mindegyiket elemeztük már, vagy/és fogjuk vesézni hamarosan sokkal részletesebben. A héten például jön az újabb autóbérlős poszt.)
Utolsó kommentek