Megnéztük, mi látszik Isztambulban a terrorveszélyből: kevesebb a turista, több a rendőr. De nagy változások nem tapasztalhatók Isztambulban azóta, hogy az Iszlám Állam január közepén a Kék mecset környékén robbantást hajtott végre. A korábbi - és az azóta végrehajtott - merényletekhez képest ez azért volt más, mert míg a kurdok elsősorban katonai, rendőri célpontokra mennek, s így nem szándékolt a civilek elpusztítása, az Iszlám Állam kifejezetten turistákra, lakosságra utazik. De ettől nem kell túlságosan megijedni, ráadásul a líra gyengülése miatt a vásárlás is jóval olcsóbb lett.
Mennyire valós a terrorveszély? Erre azért nehéz válaszolni, mert egyszer már voltak civil áldozatok, s ezt nem lehet bagatellizálni, ugyanakkor Róma, Milánó vagy Párizs sem biztonságosabb, hiszen vagy történt ott már merénylet, vagy kiemelt célpontként szerepel a terroristák listáján, mégsem kerüljük el ezeket a városokat. Senkit sem akarunk rábeszélni arra, hogy Isztambulba utazzon, ha nem akar, de túlzottan nem érdemes félni.
Ami szembetűnő, hogy sok a rendőr. Eddig is jellemző volt, hogy tíz fős csoportosuláshoz már kivonult a jard, de most random fel-feltűnnek a járőrkocsik és több az utcai járőr is. A Bazár bejáratainál is posztolnak, fémdetektorral a kezükben. Minden táskát, embert meóznak, nem lehet csak úgy besétálni. De nincs vegzálás vagy para, rutinműveletről van szó. Ezek a rendőrök nem egészen olyanok, mint a mi járőreink, valószínűleg gondolkodás nélkül likvidálnának bárkit, aki gyanús, viszont a Taksim téren a kövön ülve hagyják sörözni az embert.
Egy-két líráért már lehet friss péksütit kapni
Pangás nincs, de kevesebb a turista. Ezt jól mutatja, hogy néhány ezer forintos jegyeket is le lehet vadászni tavaszra és őszre is, a gépünk így is erős kétharmadházzal ment. A Nagy Bazárban délelőtt alig lézeng valaki, ilyet azért korábban soha nem láttunk. Este a sétálóutcák azért tele vannak, de inkább helyiekkel. Míg korábban komoly ázsiai fölényt tapasztaltunk, ez mostanra teljesen eltűnt. Kitűnő minőségű szállodai szobák vannak 30-35 eurótól reggelivel együtt.
A terrorhelyzettel nincs közvetlen összefüggésben,. de más is történt Törökországban. A gazdaság punnyadása miatt a líra komoly gyengülési időszakon ment keresztül - s ez még most is tart. A változás az euróval összevetve látványos igazán, de a szintén folyamatosan gyengülő forintban is jó tíz százalékos a változás. Ez azt jelenti, hogy egy líra már száz forint alatt van. Talán valamivel jobban lehet alkudni, mint egy-két éve, s bárhol elfogadják az eurót is fizetőeszközként, s nem váltják rosszabb árfolyamon, mint a pénzváltók. A lényeg, hogy bevásárlóturistáskodni is érdemes Isztambulba menni.
Összességében rosszabbul megy az országnak, s rosszabbul a lakosságnak. Ez nem látszik az infrastruktúrán vagy a városképen - ugyanúgy folyamatosan takarítják az utcákat - de érezhetően több a koldus. Ráadásul kifejezetten kicsi gyerekeket küldenek oda, mert a kis piszkos kezekbe nyilván gyorsabban csusszan némi apró. A gyerekek mellett a nők végzik ezt a munkát, férfiak elvétve.
Esténként egy második kocsiban rockzenekar ad belvárosi koncertet útközben
A cipőpucolókat messze el kell kerülni. Tipikus trükkjük, hogy úgy tesznek, mintha elejtették volna a keféjüket, amikor épp elmentek mellettünk - nahát, micsoda véletlen - aztán nagy hálálkodva nekiállnak cipőt pucolni. Csak aztán mondják, hogy mennyibe kerül. Borzasztó drága, semmilyen körülmények között ne hagyjuk magunkat érzelmileg befolyásolni.
További fontos gyakorlati infók két korábbi posztunkban.
Utolsó kommentek