Nahát, néha a napnál világosabb átverésnek van következménye? Örömmel vettük a hírt, hogy a Gazdasági Versenyhivatal 50 millára vágta meg a Ryanair azért a devizakonverziós gyakorlatáért, amit mi is már többször kifogásoltunk. Az indoklásból speciel egy mezei halandó számára nem derül ki, hogy mi is ez az egész, ezért újra, egyszerűen elmondjuk. Figyelem, a lehúzásveszély továbbra is fennáll! Hiába forint alapú a kártyánk, külföldön mindig a helyi pénznemben fizetést válasszuk.
Ha nem azonos a kártya és a vásárolni kívánt jegy devizaneme, akkor bizony devizaátváltásra van szükség. Bankkártyás fizetésnél ez egy jól bevált rendszer szerint megy, fizetéskor az aktuális árfolyam alapján zárolják a tranzakció összegét, majd amikor pár napon belül a kártyatársaság és a kártyakibocsátó bank által meghatározott árfolyamon történik meg a végső elszámolás. Ez az elszámolási árfolyam banktól függően általában 1-2 százalékkal magasabb az aktuális bankközi devizaárfolyamnál.
Okos szolgáltatók kitalálták, hogy fix árfolyamot biztosítanak. Milyen baró az ügyfélnek, hogy nem futja az árfolyamkockázatot arra az egy-két napra, amíg a végső elszámolás megtörténik. Ezért azt mondják például 315 forint körüli euró/forint árfolyamnál, hogy náluk 337, de már nem változhat. Hét százalék különbség a pofátlanság csúcsa, egy-két százaléknál többet csak extrém esetben, sok évente egyszer mozognak két nap alatt a devizaárfolyamok. A Ryanair ebbe a buliba szállt bele és azért toszta meg a GVH, mert egyrészt nem adott infót ennek a rendszernek a működéséről, másrészt az utas számára röhejesen kedvezőtlen fix árfolyamról azt írta, hogy jól jár vele aki igénybe veszi. Ilyen volt:
Alapból a fix árfolyamot alkalmazta a rendszer, egy eldugott more information linken lehetett megnyitni egy szövegdobozt, s ott lehetett kivenni egy pipát ahhoz, hogy a normál elszámoláshoz visszatérjen a foglaló. De közben oldalt végig az eurós ár látszott. Sőt, amin mi a legjobban kibuktunk, hónapokig hiába vettük ki a pipát, akkor is a mocskos rossz fix árfolyamon adta a repjegyet ez a kis genya.
Az 50 milliós bírság nyilvánvalóan jóval alacsonyabb, mint amennyivel lehúzták az utasokat. Ha csak a magyarokról beszélünk, talán akkor is. De persze ha már a GVH azt mondja, megszüntették a kifogásolt gyakorlatot, megnéztük, tényleg így van-e. Igen. ami most van, már nagyjából elfogadható, de figyelmetlenül most is be lehet nyelni a rossz árfolyamot.
Megkérdi a választott devizanemet, alapból továbbra is a szar fix forint van bejelölve, s ez is látszik oldalt, nem az eurós. Ráadásul rögtön alatta ott az árfolyam, amin számol, s azért a 337 euró már feltűnhet a mérsékelten szofisztikált foglalónak is. Egy sima gombnyomás euróra váltani.
Ezt a devizatrükkös rendszert amúgy egyre többen használják, mezei kártyás fizetéseknél is boltokban, kávézókban. Külföldi kártyás fizetésnél tehát ha a terminál rákérdez, mindig válasszuk az adott ország devizanemét és soha a forintot.
Utolsó kommentek