A görög csőd egyértelmű hatása, hogy a visszamondott utak és a csökkenő foglalások miatt komoly esésnek indultak a repjegyárak és a szállásoknál is hasonlóra lehet számítani. Most érdemes görög nyaralást tervezni-szervezni, last minute is vannak olcsó fapados jegyek július-augusztusra, de utóidényre végképp fillérekért mehetünk.
Kézenfekvő piaci reakció, hogy ha valahol balhé van, s betojnak a turisták, ott az árak azonnal leesnek, az élelmes utazók ilyenkor indulnak útnak. Egy kis bátorság persze kell ahhoz, hogy terrortámadás sújtotta területekre induljon az ember, s persze van akinek ez irritáló is. Fel lehet fogni úgy, hogy ártatlan emberek halálán nyerészkedik, aki most Tunéziát foglal olcsón, de talán helyesebb megközelítés, hogy azzal segítünk a szintén ártatlanul nagy bajba került helyieknek, ha odavisszük magunkat és a pénzünket.
De túllépve a terrortámadás miatti parán, van egy ország, ahol minden működik, mégis szépen esni kezdtek az árak. Görögországgal az államcsőd kapcsán elképesztő mennyiségű baromság jelent meg a világsajtóban, s a hatás nem is maradt el: nagyparásék lemondták útjukat, kisparásék meg inkább máshova foglalnak. Pontos számok nincsenek, de a helyszínen érdeklődve nekünk is többen azt mondták, sajna kevesebben jönnek, s a foglalásokban is egyértelmű elmaradás kezd látszani tavalyhoz képest. De ami a legjobban mutatja a hatást: a repjegyárak is komolyan esni kezdtek.
A Ryanair rögtön elő is rukkolt a nagy görög akcióval, minden járat 30 százalékkal olcsóbb az országba. Ez azt jelenti, hogy az eddig meglepően drága Budapest-Athén útvonalon is benéznek végre a jegyek 10 ezer forint alá, bőven van 24,99 eurós jegy nyárra is. Az akció részeként a belföldi járatok közül sokat letettek 5 euróra, ami az elmúlt években már abszolút ritkaság.
A Wizz Airnél a Budapest-Szaloniki útvonalnál látványos az áresés, még az idei főidényre is jócskán 10 ezer forint alá zúgott egy csomó jegy ára. Jártunk a múlt héten a Halkidiki félsziget középső ujján, fapados nyaralásra továbbra is kellemes hely. Viszonylag kevés turista, jórészt káeurópaiak, alacsony árak. Szép partszakaszok, csendes kis öblök, ez például egy esti kép az Orange Beach-ről.
Az áresés számos kombinációt is lehetővé tesz. Szalonikiből 5 eurós jegyekkel, gyakorlatilag ingyen lehet átugrani Athénba, onnan sok szigetre is van 5-15 eurós ajánlat - még kedvencünkre, Szantorinire is. A Wizz Budapestről görög szigetekre menő nyaralójáratai is jóval olcsóbbak, mint tavaly ilyenkor, de ez csak azt jelenti, hogy 25 ezer környéke helyett a 15 ezres ár a jellemző, igaz, már beficcen egy-két 10 alatti is.
A lényeg tehát, hogy idén a csőd miatt kivételesen még megoldható, hogy július közepén foglalva augusztusra találjunk olcsó jegyeket. Aki pedig szeptember elején is tud menni, tényleg fillérekért vadászhat. Ebben az esetben érdemes kifelé egyenesen repülni Wizzel valamelyik szigetre (pár ezer forintért), majd visszafelé variálgatni és megnézni több helyet is.
Szállásoknál a nagy foglaló rendszerekben lassabban vezetik át az akciókat, érdemes a szálláshelyekkel közvetlenül felvenni a kapcsolatot és alkudozni is jobban lehet ott, ahol elmarad a foglaltság a várttól.
Helyszíni (Halkidiki) tapasztalatunk szerint a bankkártya-elfogadás teljes körű, sehol se mondták azt, hogy most a balhé miatt nem szeretnék. Az ATM-eknél sem láttunk sorokat, a helyiek szerint ez max. a nagyvárosokra jellemző. A legfrissebb hírek szerint a görögök amúgy is kezdik beadni a derekukat egy újabb mentőcsomagért cserébe, egyre komolyabb esély van arra, hogy teljesen normalizálódik a helyzet és helyeik számára is feloldják hamarosan a banki korlátozásokat.
Érdemes tehát egy olcsó nyaralás, vagy épp görög körút szervezésére kihasználni a helyzetet.
Utolsó kommentek