Itthon fagy és köd, délután is csak 10 fok, valahol messze délen meg napsütés, meleg tenger és alacsony utóidényi árak. Ráadásul Európa délkeleti végeire a fapados is elvisz. Kipróbáltuk, hogy az őszi szünetben mit tud nyújtani Ciprus és Kréta. Mi nem csalódtunk, de aki csak barnulni, vagy medence partján dögleni szeretne, az jobb, ha korábbi időpontot választ.
Hánia mellett vagyunk egy patent apartmanszállóban. Mint kiderült, mi vagyunk idén az utolsó vendégek és tegnap tévedésből majdnem leeresztették az úszómedencét. A tulaj észrevette, a víz fele benne maradt, még épp használható. Lenne, ha nem fagyna le benne mindenünk. Gyerekek csalódottak, lehet vagy 17-18 fokos, ez nekik már hideg, érthető.
Mi felnőttek úszunk egyet, de nekünk se az igazi. Megnézzük a tengert, az kellemesebbnek tűnik. Olyannyira, hogy kijönni fáj, mert a víz már melegebb, mint a levegő.
Persze nem vagyunk hülyék, tudtuk, hogy 20 fok körül lesz a levegő Krétán, pont erre lehetett reálisan számítani. Nem is tengerparti herevere miatt jöttünk, de az biztos, hogy jól esne pár fokkal több. Mondjuk olyan, mint az előző napon Cipruson. Megtapasztaltuk: október végén ott a 25-26 fok miatt még alkalmas az idő hosszabb napozásra-fürdésre is.
Persze mindenkinek más, hogy hány foktól veszi le a pólót, most csak néhány friss helyszíni tapasztalás arról, hogy mi a szitu Krétán és Cipruson október végén. Az apropó: ide még az őszi szünetben, amikor alapból magasak a repjegyárak, akkor is olcsón össze lehet hozni egy kanyart a két ultrafapados jóvoltából. A kis csalafinta Wizz speciel csak kifelé adja a 6 ezres jegyeket Ciprusra, hazafelé az egekben tartja, de a Ryanair sok görög belföldi és környéki járatot indított tavaly és idén, melyekre 16-20 euróért ad jegyeket. Ez alapján kézenfekvő volt, hogy kifelé egyenesen Ciprusra repüljünk, majd onnan át Krétára.
Érdemes az általában olcsó Budapest-Szaloniki Wizz-járatra építeni, a második legnagyobb görög városból sok célra, több szigetre reptet a Ryanair, de Ciprus szebbik felére, Pafoszba is. Mi a hazaúton használjuk Szalonikit átszállóhelyként, a teljes kanyar 4 repjegye kijött 22 ezer forintból.
Tehát a legfontosabb tapasztalatok. Nem csak ma, vagy tegnap, de október második felében végig nagyjából öt fokkal melegebb Ciprus Krétánál. Ez sokaknál épp a már említett fürdéshatár, akinek tehát ez fontos, ilyenkor inkább Ciprusra menjen. A helyiektől tudjuk, hogy Krétán most van vége a szezonnak, de igazán jó időre október elejéig lehet számítani, utána már hűvös van és gyakran esik. Cipruson egy hónappal hosszabb a szezon, ott még november közepén is bőven 20 fok felett van a hőmérséklet. Tavasszal ugyanez, Cipruson március végén már kellemes 25 fokok vannak, Kréta nagyjából és átlagban egy hónappal később jut el odáig. Csak akkor nem lehet a tengerben fürdeni, ősszel, amikor hűl, igen.
Az árak is ennek megfelelőek. Krétán októberben már fillérekért lehet minőségi szállást találni, Cipruson azonban november elejétől esnek csak az árak és március végéig maradnak a béka segge alatt. A középidény ahogy néztük június végéig tart, onnantól minden nagyon drága, de minek menjünk oda nyár közepén perzselődni, mikor megtehetjük a Balatonon is?
Cipruson meglepő a baloldali közlekedés, ez az autóbérléstől is elveheti a kedvet, de nincs is rá nagy szükség. Mi szinte mindig buszozunk, a hálózat nagyon jó, a jegyek magyar szinten vannak, vagy néha alatta. Fontos, sokan kérdezik: Nicosiában, a kettéosztott fővárosban át lehet menni személyivel is a török oldalra, nem kell útlevél. A városi buszközlekedés is kitűnő, különösen Pafoszon. Ingyen nyomtatott menetrend és térkép, mindig pontos modern buszok, bónuszként sok magyar sofőr, akik mindig megörülnek, amikor meghallják, honnan jöttünk. A Trodosz-hegység elérésén túl minden bejárható busszal, napijeggyel olcsón.
Ehhez képest Hánia egy káosz. Van egy menetrend kiírva, egy másik a neten, a valóság meg egy harmadik, a buszok akkor mennek, amikor jól esik. A városok közti távolsági buszkapcsolat remélhetőleg jobb, azt most nem próbáltuk. De az árral itt sincs baj, a reptéri járaton sem húzzák le az embert, 2,20 euró a belváros. Itt a gépek érkezéséhez és indulásához igazodik a menetrend, naponta változva. Fura, hogy a buszállomáson a kijelzőn nem a beállóhelyet adják meg, hanem a busz számát, ami rá van írva. Azt kell megkeresni, a célállomás nem biztos, hogy ki van írva a járművön.
Mindkét szigeten magyar áron vannak a boltban a kaják. Na nem a nyaralóhelyek kisboltjaiban. Ezekben megszokott, hogy a Lidl saját márkás cuccait röhögve árulják tripla áron. Az éttermek általában jók, s az örök szabály itt is érvényes: oda menj, ahova a helyiek. Pafoszban lehetőség szerint távol a parttól, fel a felsővárosba, Chaniában is el az amúgy fantasztikus kikötő környékéről. Belebotlottunk a Lonely Planet kedvencébe, a Portes nevű helybe és valóban kitűnő volt: 52 euróért ettünk és ittunk öten helyi specialitásokat, a végén meghívtak rakira és egy helyi joghurtos-gyümölcsös süti típusú gyönyörre.
Most, mire a poszt végére értem, jól át is fagytam, reggelre a szoba is lehűlt kb. 17 fokra, nincs mese, futás előtt irány a forró zuhany. De ez senkit se riasszon el, csak korábban kell jönni, vagy lélekben felkészülni a zavaró körülményekre.
Utolsó kommentek