A fapadosok ezer jogcímen próbálnak pénzt lehúzni az utasról, de van pár szolgáltatás, amit mindenki kénytelen kínálni. Összevetettük, hogy ezeket melyik ultra mennyire használja ki utaskopasztásra. Az biztos, hogy ebben is igen szoros a verseny a Wizz Air és a Ryanair között.
Az ultra fapadosok közti választásnál persze a legfontosabb tényező a jegyár, illetve az eltérő csomagszabályok és árazás miatt célszerű a "jegyár plusz az igényeinknek megfelelő csomag" kombó árát összehasonlítani. Most pont ezzel nem foglalkozunk, ellenben összevetjük az egyéb lehetséges költségeket. Ezek nagy részét persze el lehet kerülni, de adódhat olyan helyzet, hogy rájuk kényszerülünk, s akkor baromira nem mindegy, hogy mennyire néz fejőstehénnek az egyik, vagy a másik szolgáltató. Ezek összevetése alapján azt nézzük meg, ki mennyire akarja ezekkel a díjakkal lehúzni az utasait.
Fizetési költség: hitelkártya esetén a Ryanairnél 2 %, a Wizznél nincs
Ez egyszerű rablás az írektől, nagy fekete pont
Beszállókártya kiállítás, reptéri becsekkolás
Kicsit bonyolult a dolog. A Ryanairnél 15, utóbbi 45 euró. A Wizznél csak utóbbi létezik, 30 euróért. Ha jól értjük, a Ryanairnél ha valaki úgy megy ki a reptérre, hogy nem csekkolt be online, akkor perkál 45-öt, ha viszont megtette, csak elvitte a kiscica a beszállókártyát, vagy lemerült a telefon, amin be akart mutatni, akkor számláz 15-öt. A Wizznél ez tök mindegy, 30 euró. Ha ez így van, a Ryanair rendszere egy fokkal szimpibb. Ha valaki olyan hülye, hogy minden figyelmeztetés ellenére nem csekkol be online, akkor fizessen sokat, elvesztésnél viszont ne büntessük már agyon a delikvenst.
Választott ülőhely Ryanairnél 8-15, Wizznél 1-31 euró
Más a rendszer, nem érdemes nagyon árakat hasonlítani. A Wizznél egyszerűen a rendszer jobb, a gép ad helyet és ha nem tetszik, lehet helyette választani másikat pénzért. Az ablakos drágább, nagy lábtér persze a legdrágább. A Ryanairnél a foglalástól kezdve lehet sajátot választani,ha nem tesszük, akkor dob a gép ingyen, de azon már nem lehet módosítani. Épp mától a családokat lehúzzák kötelezően legalább 4 euróval, itt tehát a Wizz a nyerő.
Elsőbbségi beszállás 4-4 (online, reptéren Ryanair 5, Wizz 20 euró)
Azért nem lehet itt se teljes értékű összehasonlítást végezni, mert a Wizz idekeverte a csomagrendszerét, a prio mellé ad egy nagyon kicsi extra kézipoggyászt. Az alapár előre online foglalva ugyanaz a két cégnél, a Wizz nyilván azért adja drágán ugyanezt a reptéren, nehogy a túl nagy csomaggal érkezők a helyszínen eszmélve elsőbbségit véve megússzák a túlméretes csomagok miatt előszeretettel kirótt jóval keményebb büntetést. Ez elég pitiáner húzás, ezért itt a Ryanairé a pont.
Babajegy 20/27 euró
Nincs miről beszélni, a Ryanair olcsóbb - és extra babacuccokat is emberi áron fuvaroz, erre ráfeküdtek.
Járatváltoztatás: Ryanairnél szezontól és útvonaltól függően 30-60 euró, a Wizznél az eredeti jegyár fele, minimum 10 euró
Az eredeti és az új járat jegyárkülönbsége persze fizetendő. De épp most szoptunk be egy elrontott foglalást. Idióta módon egy héttel korábbra vettük, mint kellett volna, aztán amikor ugyanannyi lett a helyes időpontra a jegyár, módosítottunk. 20 eurós jegynél a Wizznél megúsztuk a kalandot 10 euróval, ugyanennyivel beljebb voltunk, mintha új jegyet kellett volna venni. A Ryanairnél új jegy kellett volna, a módosítás 30 euró lett volna. Nem kell nagyon ragozni, a Wizz rendszere sokkal korrektebb.
Névváltoztatás 110/45 euró
Tiszta sor, a Ryanair pofátlanul lehúz, a Wizz csak simán drága.
Lekésés esetén jegyátíratás a következő járatra
A Ryanairnél 100 euró, de egy órán belül érvényes. A Wizznél "csak" 70 euróba fáj, de fél órán belül jelentkezni kell. Aki tehát 31 perccel gépindulás után ér ki, már bukja. Ezt tehát hozzuk ki döntetlenre.
A végeredmény - ha az utolsót 1:1-re vesszük és ha jól számolunk, 5:4 a Wizz javára, de erre a meccsre igazából egyik cég se legyen büszke.
Utolsó kommentek