Ha eldöntöttük, hogy nem adunk fel poggyászt egy utazás során, akkor csomagoláskor néha komoly kihívásokkal kell megküzdeni. A poggyász feladása, illetve nem feladása nem kizárólag spúrkodás kérdése, egy átszállós fapados úton több tízezer forintra is rúghat a csomagköltség. Amit jobb mondjuk elenni, elmúzeumozni vagy elbármizni. Az alábbiakban jöjjenek a hasznos tanácsok hölgyeknek: hogy célszerű pakolni, mit kell otthon hagyni, miből mennyit érdemes vinni. Nem árulunk zsákbamacskát, a legjobb tipp a legegyszerűbb is egyben: tegyük a cipőinket emberünk táskájába.
Szóval adva van egy átlagos gurulós bőrönd, ami a Ryanairél és az easyJetnél ingyen felvihető a gépre - a Wizznél ez is fizetős, ott az ingyenes csomag még kisebb. Az első, amiből visszább kell venni, a cipő. Nem könnyű ez egy nőnek, hiszen alapból kell egy fekete, egy másik, mert a feketét nem lehet felvenni barnához, egy papucs és egy csinos a vacsorához - mi még futni is szoktunk, ami plusz futócipőt is jelent. Ennyi nem fér be és kész, felesleges próbálkozni. A papucs mellé legfeljebb még egy kicsi és a futócipő fér. Nyáron. Olyan cipőt kell választani, ami mindenhez megy és még járni is lehet benne. És természetesen a legnagyobb helyet foglaló darabot kell felvenni utazáshoz. Ez főleg a téli utakon igaz, akkor a hosszú szárú csizma vagy a túrabakancs legyen rajtunk akkor is, ha azt tuti lerángatják a reptéri szekunál.
A passzítás igaz a ruhákra is. Minden ruhának passzolnia kell valamihez, különben csak viszi a helyet. Pótruhát ne vigyünk, elmúltunk ötévesek, nem fogjuk lezabálni magunkat. Nem kell három napra nyolc póló. Pulóverből elég plusz egy - lehetőleg egy laza és egy csini, az egyiket vegyük fel a szeku után, a gépen úgyis hideg lesz. Alapvetően: ha van kabát, vastagabb pulcsi, sál, sapka, az legyen rajtunk, amikor a kapunál átmegyünk a csomagellenőrzésen, fenn már nem nézik, mit pakolunk a rekeszbe.
Tisztasági csomag. Már említettük itt a blogon a decis kiszerelésű tubusokat, ezekből a lehető legkevesebbet vigyük. Ha csak három napra megyünk, és nem mosunk hajat naponta, akkor ne vigyünk sampont, balzsamot. Valahogy testápoló nélkül is megleszünk, párunkkal együtt elég lesz egy tubus fogkrém, jó, ha semleges illatú a tusfürdő, mert akkor abból sem kell külön fiú-lány. Szirszarok nem kellenek, ne hosszú hétvégén lakkozzuk a körmünket, bőrradírozzunk, ezt intézzük el indulás előtt. Törölköző nem kell, semekkora - hacsak nem kollégiumban, vagy hostelben szállunk meg.
A kicsi és a nagy. Meglepő, de tényleg ennyi a különbség.
Most megvan minden, mégsem férünk el. Egy bőröndbe a fenti elvek szerint nyári-őszi útra bő egy hétre be lehet pakolni - télire saját tapasztalat alapján öt napot bír a bőrönd. Szóval ha nem férünk be, rosszul csináltuk. Csak azt tegyük be szépen hajtva, ami gyűrődik, vagy túl nagy (vastag pulcsi) a többit tekerjük hengeresre. A hengereket szorosan tegyük egymás mellé, lehetőség szerint a tetejük legyen szintben, a cipők alulra kerüljenek, hogy körbe lehessen pakolni - erre mehet a gyűrődő ruha. Zokni, fehérnemű, pizsama szétszórva menjenek a kis résekbe. Az egész pakk sarkában legyen hely a tisztasági csomagnak, azt úgyis ki kell majd venni a biztonsági ellenőrzésnél. A bőrönd tetejére még be fog férni némi olvasnivaló, esetleg laptop.
Ne legyen hupli a bőrönd közepén, mert akkor cseszegetni fognak, hogy dagadt a csomag és a dzsuvában pakolhatunk át mindent. A férfiak mindig kevesebb cuccot hoznak, úgyhogy ha ember is jön, pár dolgot biztos át tudunk tenni az ő csomagjába, ezt sose hagyjuk figyelmen kívül. Fontos, hogy az easyJetnél pár centivel nagyobb a mérethatár, náluk mehet a vaskosabb bőrönd is. Azt is jó tudni, hogy a Wizzre és easyJetre nem, de a Ryanair gépeire plusz kistáska is felvihető, amibe belefér minden egyéb cucc: iratok, telefon, töltő, szemüveg, útikönyv, gyerekjáték.
Ha Wizz Airrel utazunk, és nem akarunk egy fillért sem fizetni csomagért, nehéz dolgunk lesz, itt ugyanis a közepes bőrönd már nagynak minősül - és a lila-magentások is eléggé felnyomták a poggyászdíjakat. Szépen befér viszont a kis csomag mérőketrecébe a fenti 40 literes hátizsák (utódja ma is sok helyen kapható 10-15 ropi között), ha nincs megtömve a teteje. Általában nem hiszik el a kofferfigyelő lányok, hogy jó a méret, úgyhogy gyakran bele kell próbálni. Hiába kisebb a Wizznél az ingyenes kézipoggyász határa, nem vihető fel mellette semmilyen más csomag, vagyis a kistáskának is bele kell férnie a zsákba. Ez gyökérség szerintünk, de mindegy, ez a szabály.
Amin lehet még faragni. Ha tudjuk, hogy adott szállodaláncnál, ahol megszállunk, mindig van tusfürdő, elég, ha fogkrémet viszünk, ebből is van gyerekméret. Ha nyár van, merjük megmutatni testünket, vigyünk rövidebbet, kisebbet, vékonyabbat. Szigorúan napi egy felső (plusz valami esétre), összesen egy pótnadrág, pótszoknya - utóbbi meggondolandó, hiszen extra cipőkérdést is felvet. Futócipő ugrott, és csak egy nagyon kis szandál megengedett pluszban - ha már van szoknya.
Legyen rajtunk zsebes ruha felszálláskor, azt tele tudjuk rakni telefonnal, pénztárcával egyebekkel, a kistáska meg valahogy beletaposható a zsákba. Hengeres pakolás a Wizznél hatványozottan ajánlott, itt még azt is meg kell gondolni, hogy a gyűrődőt is hengeresítjük - amúgy ez által kevésbé is lesz összegyűrve. Papucs kell, legfeljebb rettenetes szállodai házipapuccsal pótolható. Laptopot csak akkor vigyünk, ha ott is blogposztot akarunk írni, semmi másért nem éri meg. A pakolást közvetve nem segíti a légitársaság szidalmazása, de a feszültséget enyhíti, éljünk vele bátran.
Utolsó kommentek