A jó ár-érték arányú nyaralás megszervezésekor a legnagyobb feladat a jóáras repjegy levadászása és a megfelelő szállás kiválasztása, ám egy sor apróságot is érdemes szem előtt tartani. Az egyenként csekély lehúzások, trükközések elkerülése összességében ugyanis akár jelentős spórolást is jelenthetnek. Íme 5 apróságnak tűnő dolog, amelyekre mindig célszerű figyelni.
Pénzváltás
Készpénz nélkül csak néhány országban boldogulunk - Izland, Finnország vagy talán az uniót épp elhagyó Nagy-Britannia még ilyen lehet -, a déli államokban pedig akár orbitális szívás is lehet, ha nincs nálunk elég kápé. Simán előfordul, hogy szállásdíj, étterem, de akár múzeumbelépő vagy hajójegy nem fizethető kártyával és akkor megy a rohangálás a méregdrága ATM-kivét után. Szóval kártya az alap, de kell kápétartalék. Annál is inkább, mert nem is biztos, hogy jobban megéri a kártyás fizetés - erről itt lehet tájékozódni. Szomorú, de igaz, hogy eurós országnál egy olcsó pénzvátóval jobban járhatunk, mint a kártyás fizetéssel, mert a bankok nagyon rossz árfolyamon (általában deviza eladásin) számolják át a devizás költést forintra. Soha ne váltsunk reptéren, se itthon, se más országban, mert lopással ér fel a reptéri árfolyam. Általában a belvárosban, ahol egymást érik a pénzváltók, nem járhatunk rosszul. Ha kint intéznénk a váltást, akkor is legyen nálunk a kiutazáskor már valamennyi apró, hogy a reptérbuszra, vonatra akkor is meg tudjuk venni a jegyet, ha például a reptéren nem fogadják el - legutóbb Athénban szívtunk be egy ilyet.
Forintban sokkal drágább lesz
A kártyás fizetéseknél külföldön a terminál jellemzően felkínálja a lehetőséget, hogy forintban vagy euróban számolja el a tranzakciót - ez ATM készpénzfelvételnél is előfordul. Ilyen esetben soha ne válasszuk a forintos elszámolást. Ez ugyanis egy szolgáltatásnak nevezett lehúzás: egy fix árfolyamot jelent ez, vagyis ha a vásárlás és a fizetés lekönyvelése közti egy-két napban a nemzeti deviza hirtelen gyengül, akkor nincs árfolyamkockázat. Jól hangzik, hiszen egy kicsit gyengébb forinttal fizetünk ugyan, de többe biztos nem kerülhet a vásárlás. Azt azonban nem nagyon reklámozzák, hogy ez a magasabb árfolyam annyira rossz, hogy annyit két év alatt sem gyengült a forint a válság óta. Aktuális 315 körüli forintárfolyamnál például bőven 330 feletti, márpedig ott még soha nem járt a forint, vagyis eddig mindenki beszívatta magát, aki a bedőlt a forintos árnak. A Ryanair is trükközik ezzel, írtunk róla többször, jól meg is büntette a GVH.
Tartalék
Bármennyire is spórolós az utazás, kell tartalék a bármire. Ha megbüntetnek a nagy csomag miatt, ha lekéssük a gépet, ha undorító a szállás és kell egy másik. De ha nem mi vagyunk a hülyék, ha törlik a gépet, akkor magunknak kell fizetnünk a szállást, csak később hajthatjuk be az árát a fapadoson.Teljesen mindegy tehát, miről van szó, nem lehet anélkül elindulni, hogy ne legyen forrás bármilyen B-tervre. Ha ez nincs, bármilyen gubanc rettentő sokba fog kerülni, hiszen pénz nélkül kell intézkedni. Ennek a pénznek nem kell ötveneurósok formájában ott lenni a zokniban, elég, ha csak folyószámlahitel vagy hitelkártya-keret, és jó, ha nem kell elkölteni.
Autóbérlés
Hacsak nem elengedhetetlen, hogy már a reptéren kocsink legyen, a legtöbb nyaralóhelyen sokkal olcsóbb, ha inkább a szálláshely környékén keresünk valamilyen helyi céget. Ezeknél sok esetben kauciót sem kell fizetni, nem zárolnak sok száz eurót a számlán és nem akarnak extra biztosításokat se a nyakunkba sózni. Sőt, a görög szigeteken csúcsidőn kívül simán lehet alkudozni is. A legdurvább főszezonban óvatosabbnak kell lenni, elfogyhatnak az autók.
Légitársaságtól extra szolgáltatást: van ami jó ötlet, van amit tilos
A fapadosok előszerettel akarnak a foglaláshoz kapcsolódóan ránk sózni különféle extra szolgáltatásokat. Változó, hogy ezek megérhetik-e nekünk. Az autóbérlés és az utazási biztosítás szinte sose, úgy tapasztaltuk, hogy másnál olcsóbb, érdemes összehasonlítani több ajánlatot is. A reptéri transzfer olcsóbb lehet a légitársaságoknál, mint a reptéren, de általában viszonylag drága verziót árulnak, van helyben olcsóbb bejutás is - például kis kedvezménnyel árul a Ryanair jegyet a Stansted, vagy Gatwick expressre, de sokkal olcsóbb busszal menni. Szállásnál ha ugyanaz a szolgáltató, például a booking.com működik a légitársaság weblapján is, akkor nyugodtan használhatjuk - különösen, ha visszatérítést is ad, mint a Wizznél pontokban.
Transzfer, helyi busz
A legtöbb reptérre nemcsak méregdrága speckó busz, vagy vonat jár, hanem helyi, alacsonyabb tarifás járat is. Ezeket érdemes kikutatni az indulás előtt és összevetni az árkülönbséget a kényelmi hátránnyal. Például Nizzába be lehet menni transzferbusszal fejenként hat euróért és helyi busszal 1,5-ért, a menetidőben pár perc a különbség. Ez két főre számolva oda-vissza már majdnem húsz euró spórolás. Taxival csak akkor menjünk, ha a gép lekésését kockáztatjuk, az Uber jó megoldás lehet, ha nem volt időnk utánanézni a tömegközlekedésnek és például baromira fáradtak vagyunk, esnénk be gyorsan a szállásra.
Utolsó kommentek