Friss londoni tapasztalataink között akad néhány, amely igen fontos lehet az oda indulóknak. Például kifejezetten bosszantó azért lekésni a gépet, mert nem engednek fel a reptéri buszra ugye?
1. A legfontosabb: a lutoni reptérre járó National Express buszon simán megeshet, hogy csak azokat engedik fel, akiknek pontosan arra a járatra szól a jegyük. Erre a járatra (Victoria-Luton útvonal) az ügyesek az easyBus oldalán foglalnak 2-3 fontért, ott pedig régóta az a szabály, hogy hely függvényében felengednek a foglalt járathoz képest egy órával korábbtól egy órával későbbig is bármely buszra.Sokáig működött is ez, de nemrég csak hosszas könyörgésre engedtek fel a fél órával korábbi járatra, múlt héten pedig lényegében senki sem szállhatott fel, akinek nem pont arra a járatra volt jegye.
A Victoriától indulva három megállóban is szinte sírva könyörögtek az utasok, hogy vegye őket fel a sofőr, mert lekésik a gépüket, de őt ez nem hatotta meg, még ki is röhögte őket az open return jegyükkel. A városban az utolsó megállónál már talán engedett volna több embert, de ott csak egy szállt fel, így maradt 7-8 szabad ülés, miközben néhányan valószínűleg lekésték a járatukat.
Ennél az utolsó megállónál (Golders Green) már csak azért is érdemes felszállni, mert odáig nagyon lassan jut el a busz a dugókban, van amikor akár egy óra is lehet a Victoriától. Metróval sokkal rövidebb és kényelmesebb. Persze lehet vonattal is menni a reptérre, de az sokkal drágább. A lényeg: nem szabad alacsonyabb ár miatt későbbi buszra foglalni, mert kifogunk egy ilyen járatot és bukta a repülésnek.
2. Befelé is agyeldurranás lehet ezt a járatot használni. A lutoni reptér átépítése miatt ideiglenes indulóhelyről mennek a buszok, a szabad ég alatt állítják sorba az embereket. Sokszor kell 20-25 percet is ácsorogni, miközben benn áll két lezárt busz. És ebbe az irányba hiába van időre szóló jegyünk, szart se ér, ki kell állni a sort.
Kiér az ember 15 perccel a busza indulása előtt és nem mehet előre, nem fér fel, várhat újabb fél órát. Gusztustalan. És még egyszer, ez a National Express, ami elvileg a jó szolgáltatásáról híres. A buszon nekünk egyik irányba a wifi se ment, hiába van ráírva nagy betűkkel, hogy van ingyen minden járművön.
3. Továbbra is a Travelodge a legjobb szállodai választás, az újak nagyon korrekt minőségűek, de a régieket is újítják fel. Most a 3. zónában leltünk egy olcsót, Walthamstow a Victoria metróvonal végállomása, 20 perc alatt benn lehet lenni vele a központban. A szálloda közvetlenül a metróállómás mellett van, kistuskóban (Tesco express) olcsó kaja is helyben vehető. És még futni is lehet jót a közelben levő víztározók, csatornák között szép környezetben. Ha a reptérről egyből ide jövünk, érdemes leszállni a buszról a Finchley Roadnál, onnan overgrounddal egy átszállással kb. fél óra.
4. Egy hasznos tipp gyerekeseknek. 11 éves kor alatt a tömegközlekedés ingyenes, de végre megoldották, hogy a nem helyi 11-15 évesek is olcsón és kulturáltan utazzanak. Nem kell hozzá fényképes oyster kártyát csinálni, a mezei felnőtt oyster átalakítását kell kérni a pénztárban gyerekessé (Child visitor oyster). Ha átprogramozzák, két hétig féláron számol gyerekjegyként, aztán automatikusan visszaáll normál üzemmódba. Magyarok, UFB-k! Felnőttként plíz ne használjátok így.
5. És egy csalás nélküli tipp ultra fillérbohócoknak. Hazafelé ha megéhezik az ember és nem a gépen akar vásárolni, a kapuk felé indulva a Boots-ban nem csak gyógyszer-illatszer van, de szinte mindig széles a választék egy fonttól induló háromszögszendvicsekből és akciós üdítőkből is.
5+1 Na de mikor menjünk Londonba, ha nem melósok, vagy melóslátogatók vagyunk? Nagyon más most az árazás, mint eddig. Kifelé szerdától péntekig sok a 4-6 ezer forintos jegy (néhány 3 ezres is van), vissza viszont a hétfő a legolcsóbb, de kedd is csak alig drágább, nyár közepén is. Nem könnyű összekombinálni, de érdemes. Egynaposokra kedd-szerdát keressünk, ha külön-külön foglalunk a két irányba, először a hazautat vegyünk, az a nagyobb reptéri adók és díjak miatt mindig drágább, a kifelé jegyek később nagyobb eséllyel csökkennek. Kifelé vasárnap-hétfő, hazafelé csütörtök péntek nagy ívben kerülendő, ilyenkor jönnek a vendégmunkások és a brit bulituristák tömegei is, a jegyárak az egekben vannak (20-30 ezer forinttól indulnak). A Ryanair és a Wizz majdnem pontosan ugyanúgy áraz.
Utolsó kommentek