A brüsszeli terrortámadások már legalább 34 ember életét követelték. Ma még mindenki megdöbben, értetlenkedik, együtt érez, de holnaptól az élet újra csak megy tovább. Brüsszel kinyit, a közlekedés helyreáll. Mit tehet, aki a napokban utazik, érdemes-e lemondani a tervezett utakról, mi változhat a mai szörnyű pusztítás után?
Tíz órával a robbantások után Brüsszel még csak megpróbál felocsúdni a sokkból, a közlekedés leállt. De Brüsszel-alsó, vagyis Charleroi reptere nyitva volt és van is, megerősített biztonsági intézkedésekkel. A fapadosok közül a Wizz Air üzletmenetében okozta a legkisebb fennakadást a terrortámadás, mivel nem használja Brüsszel fő repterét. A Wizz azt javasolja, hogy a megszokott 2 óra helyett 5 órával indulás előtt érjenek ki az utasok a reptérre. Az utasoknak most CRL elérése okozhat problémát, de arrafelé a tömegközlekedés is működik. Jelen pillanatban Brüsszel határáig, de holnap már bizonyára újraindul minden a belga fővárosban.
A robbantások közvetlen következményeiként arra számítunk, hogy Európa-szerte megerősítik a repterek védelmét. Törökországhoz, vagy Izraelhez hasonlóan valószínű, hogy sok helyen, a leginkább terrorveszélyes országokban bevezetik a külső ellenőrzést, tehát csak egy előzetes biztonsági kontroll után lehet majd bejutni a terminálokba. Ez kezdetben komolyan megnövelheti a reptéri procedúrák idejét, a következő hetekben bárhova indulunk, érdemes a megszokottnál legalább egy órával korábban érkezni a légikikötőkbe.
Ami még biztos: ma és a következő napokban jócskán visszaesnek a foglalások a légitársaságoknál. Ezt kihasználva az eddiginél olcsóbban lehet majd jegyekhez jutni, persze a nagy kérdés az, érdemesebb halasztani az utazást, vagy kihasználni a leszálló árakat?
Semmiképp sem akarjuk elbagatellizálni a terrorkockázatot, de az biztos, hogy az utasok döntő többsége akkor jár jól, ha leküzdi a félelmét és nem hagyja magát eltántorítani a foglalástól, indulástól. Ha valaki most egy repülős, majd vonatos beutas brüsszeli városlátogatás helyett például egy nagy hazai autós kirándulás mellett dönt, jóval több esélye van arra, hogy közlekedési balesetben sérül, vagy hal meg, mint hogy terrortámadásban Belgiumban. De persze az egészen minimális kockázat is csökkenthető Brüsszel elkerülésével. Például ha a Charleroi-ból olcsón elérhető Brugge-t, vagy Gentet vesszük célba.
Még Franciaországba, Belgiumba, vagy Törökországba utazva is milliomod százalékokban mérhető az esély, hogy egy magyar turistát terrortámadás ér a következő hónapokban. Aki pedig elkerüli ezeket az országokat, tovább csökkenti a kockázatot. Ez a kockázatkülönbség valószínűleg meg fog mutatkozni a jegyárakban is, a foglalások sokkal jobban visszaesnek majd a terrorparás államokba, mint máshova. Az utasnak ennek fényében célszerű döntenie a továbbiakról.
Az ultra fapadosok algoritmusairól eddig szerzett tapasztalataink alapján az várható, hogy néhány nap múlva csökkennek majd az árak, mert a terrorakciók nyomán azonnal visszaesik a jegyvételi kedv, ezt érzékelve pedig esnek az árak. Ha az utasok remegése kitart hetekig, akkor további árcsökkenés következhet, ezzel kapcsolatban a korábbi tapasztalatok vegyesek. A párizsi terrortámadás után nagyjából két héttel voltak nagyon alacsonyak az árak, akkor relatíve sokáig tartott a sokk, hetekig címlapon hozta a média a támadás részleteit, az áldozatok egyéni sztorijait, illetve a gyilkosok utáni hajsza is sokéig fenntartotta a figyelmet, óvatossá téve a potenciális utasokat.
Tehát: fel lehet fogni ezt úgy.hogy ártatlan emberek halálán nyerészkedik az, aki most olcsó jegyekre vár. Mi ezt nem osztjuk. Sajnos a terrorveszéllyel régóta kénytelenek vagyunk együtt élni, csak az változik, hogy mekkora a támadások esélye, illetve mely országok a kiemelt célpontok. Ezt akár figyelembe is lehet venni az utazási döntéskor. De ha útra kelünk, segítünk azokon az ártatlan embereken, akik a turizmusból élnek. Azokon az országokon, amelyeket tönkre akarnak tenni a gazemberek. Legyen résen mindenki, tartsuk be a biztonsági szabályokat, de az utazásról nem érdemes lemondani. Szinte biztos, hogy utólag bánni fogja, aki így tesz.
Utolsó kommentek