Aki unja, hogy a hotelben tízig le kell érnie reggeliig, a brit agglegényhorda hajnalig dorbézol a hosztel konyhájában, vagy egyszerűen csak nagyobb teret szeretne magának, kipróbálva valami teljesen újat, annak az Airbnb a megoldás. Kibérelni valahol egy szigetet, egy hajót Hollandiában vagy akár egy használaton kívüli víztornyot? Még ilyen is van benne. A profi netes lakásbérlés nincs ingyen, mint a kanapészörf, de olcsóbb lehet a sokágyas hosztelnél. Törzskommentelőnk, Yumurdzsak osztja meg tapasztalatait.
Ha fapados útra indulok, akkor mindig a couchsurfing honlapján keresek magamnak szállást vagy társaságot. Nagyon egyszerű: csak ki kell töltened a profilod, feltöltesz pár fotót, és már neki is állhatsz a keresésnek, hol, kikkel találkozhatsz vagy akár kiknél szállhatsz meg. Egyedül utazónak különösen megéri, mert egy út alatt több barátot is szerezhet, akiket szintén vendégül láthat majd otthonában. A vendéglátó nemcsak társaságot, információt tud nyújtani, hanem életre szóló élményt is. Persze a kanapészörf legnagyobb előnye, hogy ingyenes, viszont illik nekünk is vendégeket fogadnunk.
Legemlékezetesebb pillanataim: koszovói családlátogatás, sátrazás Betlehemben, kanapészörfölés Petrában. Ez az utazási forma bizony sok rugalmasságot igényel, de sokakat az is rettegéssel tölthet el, vajon milyen emberrel kell egy légtérben tölteni az éjszakát. Ha valaki szán némi pénzt szállásra, de elege van a tizenhat ágyas hosztel szobákból, egy szállodai szobát pedig nem tud, vagy nem akar magának megengedni, annak találták ki az Airbnb-t.
Az alapgondolat nem olyan különös, az idősebbek biztos emlékeznek az IBUSZ apartmanokra vagy a Keleti pályaudvaron a vonatról leszálló külföldieket kulcscsörgéssel fogadó nyugger nénikre. Csak most mindez az interneten történik: így foglalás előtt felvehetjük a kapcsolatot a tulajdonossal, elolvashatjuk a referenciákat korábbi vendégektől, akik pontozták a lakás tisztaságát, a tulaj kommunikációját, segítőkézségét, a lakás ár-érték arányát. Maga az ügylet kártyás fizetéssel történik, a foglalási díjat az Airbnb addig magánál tartja, amíg a vendég meg nem érkezik, és nem él kifogással a szálláshellyel kapcsolatban. Az utóbbi egy évben három alkalommal vettem igénybe utazóként a szolgáltatást: prágai családi hétvége, barcelonai szilveszter haverokkal és végül egy amszterdami rövid kiruccanás a barátnőmmel. Íme a tapasztalatok.
Mivel Prágába kocsival mentünk, fontos szempont volt az ingyenes vagy legalábbis biztonságos parkolás. Mivel öten mentünk, ez még tovább korlátozta a kínálatot, végül három lakást találtunk szimpatikusnak, amelyek tulajával felvettük a kapcsolatot. Mindannyian kézségesen válaszoltak, rövid hezitálás után befoglaltuk a legjobbnak tűnőt, 60 ezer forintért három éjszakára. Az újépítésű lakás nem a belvárosban volt, de a közeli villamosmegállóból negyed óra alatt elértük az U Fleku sörözőt. A tulaj fogadott minket, tíz perc alatt elmagyarázott néhány fontos szabályt - fűtés, internet kód -, kölcsönzött öt villamosjegyet, de megkért, hogy ezeket majd a nyaralás végén pótoljuk. Távozásunk előtti este írtunk egy sms-t, hogy mikor hagyjuk el az apartmant, reggel egy gyors takarítás, mosogatás, majd átadtuk a kulcsokat.
Barcelona régóta a kedvenc európai városom, úgyhogy teljesen feldobódtam egyik haverom ötletén, hogy töltsük ott a szilvesztert. Gyorsan összeszerveztünk még négy embert, mindenki megvette a repjegyet (Ryanair), majd nekiláttunk szállást nézni. A szempontok a következők voltak: legyen közel a Ramblához, legyen fűtés, internet, és ha már hatan vagyunk, legyen legalább két fürdő. Ez nagyjából sikerült is, bár a fűtést szobánként egy-egy elektromos radiátor jelentette, de a minden szobához tartozó kis balkon kárpótolt minket – főleg a dohányosokat. A hatalmas, modern konyhában mindannyian le tudtunk ülni, rengeteg fűszer és alapanyag állt rendelkezésünkre a főzéshez. Mindezért fejenként, éjszakánként 5 ezer forintot fizettünk, ami igazán jutányos az ünnepek környékén.
A barátnőmmel azon gondolkodtunk, hogy lehetne feldobni az unalmas januárt, ezért meglátogattuk két ismerősünket Hollandiában pár napra. Így a barátoknál meg volt oldva az alvás, de Amszterdamba is újra el akartunk menni legalább két napra, ahol természetesen az airbnb-n keresztül foglaltunk szállást. Bíztunk a januári pangásban, de így sem találtunk igazán olcsó, referenciákkal és fotókkal ellátott lakást. Végül napi 20 ezret fizettünk egy hálószoba-nappalis lakásért a Koningspleinhez közel. A vendéglátónk elég nagy sietségben volt, gyorsan körbevezetett a lakásban, majd ment is tovább. Mondta, hogy amikor végleg elmegyünk, csak dobjuk be a postaládába a kulcsot. Az út érdekessége volt, hogy inkább kihagytuk az eindhoveni wizzes kanyart, és inkább KLM-re vettünk jegyet 35 ezerért egyenesen Amszterdamba, mivel úgyis északi városokat látogattunk.
Ha valaki nem igényli a teljes kiszolgálást, annak ez a szállási opció rengeteg előnyt ad különböző helyzetben. A legfontosabb persze az alacsony ár, de nem zavar a személyzet, nem kell aggódnod, hogy mit hagysz elöl a szobádban, lehet egy saját lakásod pár napra, ahol nem kell a többi vendég csámcsogását hallgatnod, a teádat se cukrozza túl a konyhásnéni. Ha bármi kérdésed van, nyugodtan fordulhatsz a tulajhoz, egyszerűen csak írsz neki egy mailt, vagy felhívod, de ha egyedül utazol, és társaságra vágysz, még akár csatlakozhat is hozzád egy-két ital erejéig a kedvenc környékbeli kocsmájában.
Utolsó kommentek