Hiába lel az egyszeri utas olcsó repjegyet, ha a bejutás a városba, meg a szállás ára égbe nyomja a költségeket. London jó példa arra, hogy különösen könnyű beleszaladni irgalmatlan kiadásokba, de aki résen van és ismeri az olcsó szolgáltatókat, hatalmasat spórolhat. Íme a legfontosabb cégek, amelyeket ismernie kell minden smucig utasnak, de az se árt, ha figyelembe vesszük játékszabályaikat, gyengéiket. Friss tapasztalatok a legolcsóbbakról.
easyBus
Az easyJet-alapító Stelios jó sok mindenbe belekezdett az easy brand alatt, volt ami befuccsolt és van, ami még ma is működik. Az easyBus a londoni repterekről üzemeltet járatokat a városközpontba. Nagyon olcsó tud lenni, gyakran 1 fonttól adnak jegyeket, de minden második ülés után ugrik az ár, hárman már nem tudnak azonos áron foglalni. Ennyi a pozitívum, a többi a figyelmeztetés. A kisbuszok mocsok kényelmetlenek és a menetrend tartása is nehéz feladat nekik újabban.
Pár hete a Liverpool Streetnél fél óra késéssel jött a busz, a felszállóhelyek általában nehezen megtalálható egyszerű városi buszmegállók, ahol semmi nincs, leülni se lehet.
Reptéri busznál ez a megbízhatatlanság elég gáz, érdemes jó korai járatra foglalni, nem kockáztatni a géplekésést. Arról, hogy mikor jön a busz, mennyit késik, semmi infó, csak áll a semmi közepén az utas, aztán egyszer majd jön. Az útvonalak is folyamatosan változnak, egy-két hónappal utazás előtt érdemes foglalni a jegyet. Ha van hely, korábbi és későbbi járatra is felengednek, de kimondottan erre játszani és a legolcsóbbra foglalni életveszély.
National Rail
Sok vasúttársaság működik ez alatt az ernyő alatt, de mindnél van egy olyan kedvezmény, mely jól jöhet a reptéri beútnál is. Három és négy ember is kettő áráért utazik, groupsave néven fut az ilyen jegy. Négy főnél ez félárú utazás, ami már versenyképessé teszi a vonatot a busszal szemben. Lutonba például így akár 6 fontért is ki lehet jutni, ráadásul ráér másfél órával később elindulni, mint easyBussal. A vonat is szinte mindig késik, de negyedóránként jár és nem kerül órás dugóba. Hamar jön egy ha beállunk várni, legfeljebb egy olyan, aminek egy órája kellett volna elmennie. Vonatos előny még, hogy fel lehet markolni egy olyan kuponfüzetet, mely vonatos londoni érkezésnél sokféle kedvezményt biztosít a fő látnivalókon. A vonatokon csúcsidőn kívül sokkal olcsóbb az utazás, keressük az off-peak, vagy super off-peak jegyeket.
Paypass a tömegközlekedésben
Abból a szempontból ez is spórolás, hogy ha például este érkezünk és csak egyet utazunk, s nincs elektronikus utazási kártyánk (az Oyster), a sima készpénzes jegy mocskos drága a buszokra is, de még inkább a metróra. Viszont pár hónapja bármilyen paypassos (odaérintős, vagy épp érintésmentes) kártyával használható a londoni tömegközlekedés. Magyar ponthuszár Wizz-kártyás is csak odaérinti a buszra felszálláskor a kártyáját és kész, megvette a jegyet. Igazi kúlság, tekintve, hogy paypass-lefedettségben az Egyesült Királyság és Magyarország is a legfejlettebb ötben van a világon. A hangosbemondó folyamatosan figyelmeztetni az utasokat, hogy ne a brifkót nyomják oda az érintőfelülethez a metróbejáratnál, mert ha van benne Oyster kártya is és paypassos bankkártya is, a rendszer simán leszedi a pénzt mindkettőről. A paypassos magyar bankkártya napijegyként is funkcionál: a napi maximumnál már nem von többet, akárhányszor használjuk utazáshoz.
Travelodge
A legolcsóbb szállodalánc korrekt szobákkal. Írtunk már róla, de a helyzet tovább javult. Új szállodák is nyílnak, a régieket meg felújítják. Egyszerű, de kényelmes szoba, csak az a jéghideg műanyagszék ne lenne. A fűtést magunknak kapcsoljuk be érkezéskor, szappan csak nyomós, de már van emberméretű törölköző is, nem csak kéztörlésre való. Három felnőtt bemehet szabály szerint, vagy két felnőtt és két gyerek.
Londonban a belvárostól távolabb fekvő egységekben gyakran 20-30 fonttól már van szoba, ami fejenként 10 font alá csökkenti a szállásköltséget.Fontos: a szombat kiemelkedően drága (vért kell izzadni a 40-50 fontos szobáért), a vasárnap pedig a legolcsóbb (belváros is van 30-ért), ha tehetjük, menjünk vasárnaptól keddig, vagy szerdáig. Érdemes rákeresni a nyitási évre, vagy a felújítottságra. Szinte mindig olcsó például a Croydon Central-nál levő hotel, mivel mellette ott van több konkurens is. Gatwick és a város között félúton, öt perc séta a vonattól, amire jó a napijegy és amivel 20 perc utazás a belváros több állomása. A becsekkolásnál sose kell tökölni, papírozni, név, aztán már adják is a kulcsot.
Premier Inn
A második legolcsóbb szállodalánc egy fokkal jobb minőségben, mint a Travelodge. Náluk inkább 49 fonttól indul London külvárosa és felnőttből elvileg csak kett mehet be, de a két felnőtt-két gyerek felállású család elfogadott. Nyilván próbáltuk már három felnőttel is, működik. Ha csak picit drágább mint a Travelodge, inkább ezt válasszuk.
Tesco, Primark, McD
Az elsőt nem kell bemutatni, tele vele a város, a másik két olcsó lánc a Sainbury's és az ASDA, az első kettőnek kis üzletei is vannak. A Primark a csórók mindenes boltja, fillérekért lehet felruházkodni benne és nem annyira szar, mint amilyen olcsó. S van még vagy ötféle egyfontos boltlánc, ezekben valóban minden szir-szar csak ennyibe fáj a kutyakajától az After Eight csokin át a jégkaparóig. A dodóban még mindig 1 font a csóró menü: sajtburger, vagy csirkés burgi. De a duplasajtos is csak 1,39.
Hazafelé: Boots
A szekun nem megy át pia, a reptéri vásárlás meg drága. De újabban a Boots üzleteiben vannak 1 fontos szendvicsek és olcsó italok is. És a terminálok üdítőautomatái is működnek bankkártyával, paypassal is, tök egyszerű valami szittyót venni a hazaútra akkor is, ha már nincs aprónk fontban.
Bónusz: Megabus
Távolsági busz- és vonatjáratok fillérekért, már nem csak Londonból, egész Nyugat-Európában is ez alá a brand alá teszi járatai kis részét a Stagecoach nevű cég.
Utolsó kommentek