Mit vigyen magával az a legacy utasok által mélyen lenézett elvetemült, aki filléres repjegyével a lehető legolcsóbban akar kihozni egy utazást? A technológiai fejlődéssel párhuzamosan volt ami változott az elmúlt pár évben, de van ami állandó. Íme a mi listánk saját és UFB haverok tapasztalatai alapján.
Mindenekelőtt: itt most nem a triviális, kötelező dolgokról van szó. Úti okmány mindenkinek alap, papucs meg váltóbugyi nélkül is kevesen bírják, s persze a napszemüveg hiánya is pszichoszomatikus tüneteket válthat ki egyesekből. De mi van az ultra fillérbányászok puttonyában?
1. Okostelefon, vagy tablet - a szükséges appokkal és póttöltőkkel
Messze a legfontosabb. Tavalyra mi is eljutottunk a full papírmentes utazásig, minden ott a telefonon, az összes jegy és visszaigazolás. A létfontosságú appok: a használt légitársaságé, szálláskereső és térképappok, célváros tömegközlekedési appja. Ma már kifejezetten bosszantó, ha valaki nem engedi az appos becsekkolást és ki kell nyomtatni a beszállókártyát, de például a Wizznél elég sok nem bázisreptér még ilyen. Érdemes még indulás előtt megnézni a retúr lábat is, mert ha a hazaút előtti este vesszük észre, hogy pl. Malagában nem működik a mobilos beszállás, kajtathatunk nyomtató után.
Papír várostérképet is a lehető legritkábban érdemes vinni, szinte mindenhol lehet szerválni, ha nem akarjuk a telefont forgatni. Az utolsó, ami időnként papír alapon beficcen a zsákunkba, az egy jó útikönyv, vagy ha már pár euróért le lehet tölteni például teljes Lonely Planet kalauzokat pdf-ben, abból esetleg a legfontosabb oldalakat ki is nyomtatjuk.
Egy dilemma még ide: elég olcsó fullos adatroaming csomagok vannak már ma is az uniós államokra, az állandó netkapcsolat sok mindent megkönnyít, például a városi közlekedést, tájékozódást. De letöltött térképpel, csak ingyenwifikre hagyatkozva is jól el lehet lenni.
Fontos, hogy folyamatos használattal nem biztos, hogy bírja a teló/tablet az egész napos strapát és mivel nagy mértékben rá támaszkodunk, orbitális szívás lehet, ha lemerül. Kell egy kütyü, amivel bármikor bárhol tölthetjük. Persze elég lehet a laptophoz csatlakoztatni, de csak e miatt kinyitni a gépet is kényelmetlen. Egy powerbank az igazi.
2. Bankkártyák
Hacsak nem zárja ki valaki zsigerből a hitelkártyákat, vagy az Erstét az életéből, meg minden hónapban képes figyelni a hitelkeret vissztöltésére, akkor Wizz-kártya. Gyűljenek a pontok a következő ingyenútra, a lounge-dorbézolás lehetősége csak az extra. Aztán Revolut, ha esetleg kápét kellene ingyen, vagy közel nulláért felvenni ATM-ből külföldön, illetve ha bármi történne a másik kártyával. Természetesen két teljesen eltérő helyen tartjuk őket.
3. Wizz-ketrecbe épp passzoló hátizsák
A szabályt be kell tartani és igazi UFB nem fizet a nagy kézicsomagárt, főleg hogy az drágább lehet, mint az ő repjegye. A kínálat igen széles olyan hátizsákokból, illetve sporttáskákból, amelyeket pont bele lehet nyomorintani a rekeszbe, ha a reptéren ellenőrzik, a 40 literesek jók lehetnek, érdemes pontosan lemérni őket és megfelelően pakolni beléjük. A legjobb, ha kellően rugalmasak, így ha a Ryanairre, vagy easyJetre esik a választás, a nagyobb ingyenes csomagkeret is kihasználható.
Egy kicsi második zsák is jó szolgálatot tesz, a Ryanairnél ennek szállítása benne van az árban, a Wizznél és easyJetnél meg üresen összetekerve átmegy az ellenőrzésen, aztán a gépen már lehet is bele pakolni. Bevásárláshoz, városnézéshez is jól jön, amikor a főzsák a szálláson marad.
4. Zsebes kabát
Ami nem fér bele a kis kézibe, abból pár kilót simán elnyel egy jó szabású kabátka. Pár szendvics, valamint egy Háború és békénél vékonyabb könyv egy frankó farmerjakónak se okozhat problémát, de az utasigényekre reagálva hódítanak a kimondottan sok kilót elrejtő UFB kabátok is a piacon.
5. Evőeszköz: kanál, kés, bicska
A saját élelmezés alapvetően fontos az UFB típusú utazások szervezéséhez, az egy-két eurós mekis csórómenün túl minden cent pénzkidobásnak tűnhet, hiszen még egy olcsó éttermi ebéd árából is kijön két újabb retúr repjegy. A kiskanál például rendkívül sokoldalúan használható eszköz a hiperben zsákolt saját márkás csokimousse nyom nélküli kilapátolásától az itthonról vitt májkrémkonzerv elpusztításáig. De a kenés-vágás sem probléma, csak a kés, vagy bicska méretére kell ügyelni, nehogy elvegye egy szekus valamelyik átszállás alkalmával.
A szekun átvitt üres flakont, meg a Bolero italport, amivel a reptéri klotyóból kinyert langyos víz ízesíthető, a kommentelők egy részének lelki békéje érdekében inkább meg sem említjük.
Utolsó kommentek