Ünnepek alkalmával nem szoktunk utazni, mert rendszerint sokkal drágább minden jegy – hiszen sokan csak ekkor tudnak ellépni pár napra. Most kivételt tettünk, egyik kedvenc szigetünkre ugyanis még húsvétra is olcsó jegyeket találtunk. A szigetre épp március-áprilisban a legjobb jönni, mert a többnyire kopár és szárazság sújtotta ország ilyenkor valószínűtlenül zöld. Talán egyetlen hátránya a tavaszi körnek, hogy nem lehet fürdeni a tengerben – vagyis lehet, de a 18 fokos víz annyira nem vonzó.
A megfejtés Ciprus. A Ryanair idén ismét repüli Pafoszt, mi ezt a járatot sokkal jobban szeretjük, mint a Wizz által járt Larnacát, mert a sziget nyugati részen minden megvan, amire egy laza pihenés során szükségünk van. Kajálda, bazársor, tengerpart, kirándulóhelyek karnyújtásnyira, ha meg autóba pattanunk, a hegyek sincsenek messze. Most nem a Troodost választottuk, hanem a ciprusi sűrű erdőséget (ezt azért helyén kell kezelni), Stavros tis Psokast és a Cédrus-völgyet érintve. Mindkét helyről turistautak vezetnek a hegyekbe. Előbbi egy kis muflonrezervátum, a sziklás erdőségekben sok példány él, vagyis egy csendes túra alatt is össze lehet velük futni. És a Kikkosz kolostor is lenyűgöző.
Pafoszból egyébként egy sor látnivaló busszal is elérhető továbbra is 5 euró a napijegy. Mivel a reptérről jár helyi busz a belvárosba, alapból felesleges a reptéri autóbérléssel bajlódni. Mi menet közben inogtunk meg, amikor nagyon jó last minute ajánlatokat találtunk. Két napra béreltünk egy autót 40 euróért, ami azért is kedvező volt, mert a reggeli gépekhez nincs busz, a bérléssel a taxi árát is megspóroltuk. (Baloldali a közlekedés, ezt is érdemes figyelembe venni a busz/autóbérlés döntésnél.)
Pafosz városában kötelező látnivaló a vár és az innen induló sétakör, a Királyok sírja (valójában nem királyok, csak gazdag ciprusiak temetkeztek ide). Kicsit messzebb van, de kár kihagyni az Aphoridité nevével fémjelzett látnivalókat (mindkettő elérhető busszal is), így a fürdőt, ami egy botanikus kert és a sziklái, ami pedig egy strand. A történet szerint itt bukkant ki a habokból az istennő, vagyis a babonás szerelemesek itt megfelelő muníciót találhatnak szerelmük megerősítésére – vagy okolhatják a kudarcért a rosszul elvégzett rituálét. A születés helyétől kicsit távol esik a fürdő, de az biztos, hogy mire Aphrodité felmászott a kis barlangi forrásig, alaposan összekoszolódhatott.
A szállásért sem kell feltétlenül sokat fizetni - húsvétra nem volt extra felár, ami komoly pluszpont Ciprus mellett. Március-áprilisra még előszezoni vagy fél-előszezoni árak vannak, de érdemes átfésülni a frissen átadott hotelek ajánlatait is. Az új szállodák ugyanis jól leárazzák a szobákat a nyitás után, hogy induláskor is tudjanak normális töltöttséget produkálni. Így akár luxusszállókat is meg lehet csípni korrekt áron. A mi tengerparti szállodánkban a 4 fős apartman 40 euró volt egy éjszakára, itt áprilisban már emelkedik az ár, de az 50 euró se horror.
Ha bárki kedvet kapott egy kis ciprusi körhöz, április végéig még akadnak oda-vissza 20 ezer forintos jegyek, Pafoszról a visszaút nagyon olcsó. Ha pedig vállalkozó-szellemű, akár tovább is röppenhet Ammanba. Jordániába ugyanis most a Ryainair egy csomó jegyet ad két euróért. (A Budapest-Amman járat novemberben indul, még nagyon drága.) Jordánia néhány napra igazán kifizetődő, egyszerűbb olcsón oda repülni, mint egy izraeli kirándulásba beiktatni a körülményes határmeneteket.
Ahogy már írtuk, Ciprus nem a legszebb sziget, de könnyen elérhető, nagyon kellemes, élhető, mindenki barátságos és beszél angolul. Tavasszal, amikor már kellemesen meleg van, minden kizöldül és még olcsók a szállások, verhetetlen, ha pár napos tökéletes fapados kikapcsolódást keresünk.
Utolsó kommentek